Jelentős emeléssel járhat a vízdíjak egységesítése.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Kormányinfón a Népszava kérdésére közölte, a lakosság „rezsicsökkentett” gáz- és áramdíjai mellett legalább az év végéig az átlagfogyasztás feletti „lakossági piaci” árak is jelenlegi szintjükön maradnak.
A miniszter szólt arról is, hogy a kormányzati döntések értelmében Lantos Csaba energiaügyi miniszter előterjesztést készít a hazai lakossági vízdíjak egységesítéséről.
Gulyás Gergely a lap kérdésére azt is kijelentette, hogy mindez „adott térségenként árcsökkenést és áremelkedést is hozhat”.
A kancelláriaminiszter indoklása szerint, a lépésre azért van most szükség, mert – a hatalmas pénzügyi veszteségek, valamint a forráshiány miatti folyamatos állagromlás okán – egyre több helyhatóság adja át víz- és csatornarendszereit az államnak.
A kormány állítása szerint azonban az ország méretei nem indokolnak többszörös árkülönbségeket.
Emlékeztettek, 2012 előtt minden település maga döntött a helyi víz- és csatornadíjakról. Ekkor az állam emelési tilalmat, 2013-ban pedig további, egységes, 10 százalékos csökkentést írt elő. A díjak azóta sem változtak, viszont a rendszer – mondta maga Gulyás Gergely –
„több ezermilliárdos felújítást igényel”.
Gulyás Gergely közölte: olyan rossz állapotban van a hálózat, hogy abból a víz jelentős része „elvész”.
„Olyan rossz állapotban vannak a vezetékek, hogy a víz 60 százaléka is elfolyik”
– vallotta be a miniszter.
A szolgáltatás évi mintegy
150 milliárd forintos költségvetési támogatást igényel.
A lakossági víz- és csatornadíjak rendszerében „egyelőre” nem terveznek az átlag feletti fogyasztásra az áram- és gáztarifákhoz hasonló, „piaci díjakat” – magyarázta a lap kérdésére Gulyás Gergely.
(nepszava.hu nyomán)