Súlyos veszélyekre figyelmeztetett Ursula von der Leyen

Nagyon aggódik emiatt.

Az Európai Unió bízik abban, hogy Kína sem közvetlenül, sem közvetve nem szállít katonai felszerelést Oroszországnak – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön közzétett sajtóközleményében.

A bizottsági elnök, aki csütörtökön Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalásokat Pekingben, felhívta a figyelmet arra, hogy „Kína részéről az agresszor felfegyverzése ellentétes lenne a nemzetközi joggal, és

sokat ártana az EU-kínai kapcsolatoknak”.

Von der Leyen kiemelte: Kína állásfoglalása az ukrajnai háborúval kapcsolatban döntő fontosságú az EU számára.

„Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaként nagyon nagy Kína felelőssége, ezért elvárjuk, hogy olyan igazságos békéhez járuljon hozzá, amely tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását”

– hangsúlyozta von der Leyen.

A Bizottság elnöke jelezte,

aggodalomra ad okot az, hogy Európa egyre inkább függő helyzetbe kerül Kínától.

Von der Leyen közölte: az unió és Kína közötti kereskedelem volumene tavaly napi 2,3 milliárd eurót tett ki. Hozzátette: az egyenlő feltételek megteremtése érdekében az EU éberebben figyel oda érdekeinek a védelmére és a kínai függőségre. Ursula von der Leyen megjegyezte, a Kínával együttműködő európai cégek kedvezőtlenebb helyzetben vannak, mint a kínaiak.

„A mai üléseken hangsúlyoztam, hogy foglalkozni kell a függőséggel és az érzékeny technológiák exportjával kapcsolatos egyensúlyhiányokkal és kockázatokkal”

– mondta a Bizottság elnöke.

Aláhúzta:

kiáll Volodomir Zelenszkij ukrán elnök novemberben előterjesztett béketerve mellett,

de üdvözölte Kína nyilatkozatát is, amely szerint elfogadhatatlan a nukleáris fenyegetés vagy a nukleáris fegyverek használata a konfliktusban.

Von der Leyen aggodalmát fejezte az emberi jogi helyzet romlása miatt Kínában, különösen az ujgurok lakta Hszincsiang tartományban, de reményének adott hangot, hogy az újraindított EU-Kína emberi jogi párbeszéd keretében ezeket a kérdéseket is nyíltan meg lehet vitatni Pekinggel.

Hszi Csin-ping kínai elnök azután, hogy tárgyalt Ursula von der Leyennel, kijelentette: Kínának és az Európai Uniónak kapcsolataikban a gazdasági együttműködésre kell összpontosítaniuk, a kölcsönös előnyökre és az eredményekre. Támogatniuk kell továbbá a gazdasági globalizációt és a kereskedelem liberalizációját, mélyreható párbeszédet kell folytatniuk a gazdasági és kereskedelmi együttműködésről,
és mindkét fél számára elfogadható megállapodásokat kell kötni tárgyalások révén.

Hszi Csin-ping megjegyezte: Kína az EU fontos partnere az olyan problémák megoldása területén, mint az energetikai és az infláció, emellett Kína hozzájárul az EU versenyképességének a növeléséhez.

Von der Leyen április 5-7. között tartózkodik Kínában Emmanuel Macron francia elnökkel együtt, hogy magas szintű egyeztetéseket folytasson a kínai államfővel és más magas rangú kínai tisztségviselőkkel.

(MTI/infostart.hu nyomán)

Valódi Hírek