Vége azoknak az időknek, amikor majd az állam finanszírozza azt — közölte.
Csák János kijelentette: a magyar háztartásoknak „jelentős tartalékaik” vannak, úgyhogy
nem az államnak, hanem a fogyasztóknak kell segítenie a kultúrát,
pláne, hogy úgyis csökkent a személyi jövedelemadó.
A kulturális szolgáltatásokkal kapcsolatban Csák János azt mondta:
„{S}zükséges a politikai mérce, hiszen a demokráciában értékeket közvetítő pártok versengenek, és amikor megnyerik a választást, azon értékek érvényesítésére kapnak mandátumot. Ez a tágasabb kultúraértelmezés a mai kormányzat számára
az Isten, haza, család”
— tette hozzá Csák a kultúra.hu-nak adott interjújában.
Csák beszélt a kultúrafinanszírozás tervezett átalakításáról is, amelynek jelszavát így summázta:
„Vége azoknak az időknek, amikor majd az állam megoldja”.
„Eddig, ha a kulturális intézmények szorult helyzetbe kerültek, hívták állam bácsit, aki – ha tehette – segített. Eljött az idő, hogy igyekezzenek megtalálni a potenciális fogyasztóikat”
— tette hozzá a kulturális és innovációs miniszter.
Csák ugyanis úgy tartja, „az állam már allokált pénzt, csak nem címkézte fel”, mivel „a személyi jövedelemadó Magyarországon 15 százalékra csökkent.
„Döntsék el az állampolgárok, hogy mire költik a jövedelmeiket. Ha megnézzük, hogy az szja-kulcs csökkentése mekkora összeget hagyott a háztartásoknál, kiderül, hogy
ez egy óriási esély„.
Csák azt is hozzátette, hogy ő úgy gondolja gazdasági válság ide, vagy oda,
a háztartásoknál az adatok alapján jelentős tartalékok vannak.
Az interjúból kiderült az is, hogy a finanszírozás átalakítása leginkább a támogatás radikális csökkentését fogja majd jelenteni.
„Az állami támogatásokhoz ezentúl elvárásokat társítunk: a szakmai teljesítményen túl a mecenatúra bevonása és a jegyárbevételek növelése fontos tényező. A tervek szerint az idén már ilyen keretrendszerben működünk”
— jelentette ki.
Csák egyedi gazdaságpolitikai nézeteit a Vidnyánszky Attila és köre által szervezett, 6 milliárd forintos színházi olimpiáról szóló gondolataival kísérelte meg alátámasztani.
„Ha figyelembe veszem, hogy mikor indult útjára a színházi olimpia, most először van Magyarországon, és kit tudja, mikor lesz ismét, akkor
a hatmilliárd forint több évtizedre elosztva már nem is olyan hatalmas összeg”
— számította ki Csák.
A miniszter az interjúban azt is közölte: az évek óta zárva tartó Iparművészeti és a közlekedési múzeumok beruházásait a válság idejére felfüggesztik.
(kultura.hu nyomán)