Az ég kék, a fű zöld.
„Már a háború kitörése előtt bonyolult volt tárgyalásokat vagy megbeszéléseket folytatni európai szinten, amely alapjának a pragmatizmust vagy a racionalizmust tekinthettük volna. Most a háború ezt a helyztet még rosszabbá tette.
És manapság, ha valaki megpróbálja képviselni a racionalitás vagy a pragmatizmus hangját,
azt azonnal elítélik,
hogy az európai egység rombolója, aláássa a NATO egységét, az oroszok kémje, vagy részese a Kreml propagandájának
— jelentette ki Szijjártó Péter a Törökországban megrendezett Antalya Diplomacy Forumon.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint az orosz-ukrán háború miatt eltűnt a nemzetközi politikából a pragmatizmus és a racionalizmus.
Ezután úgy folytatta:
Úgy gondolom, amikor a politikai térben tárgyalnak a háború után, három elem vagy három szempont lehet, ami megváltoztatja a játékszabályokat.
Az első, hogy visszatérhet-e a kölcsönös tisztelet a nemzetközi kapcsolatokba. Vagy azok, akik nem képviselik a nemzetközi liberális mainstreamet, vagy nem követik bármilyen kritika nélkül a nemzetközi liberális mainstreamet, akkor
nyomás alá helyeznek minket,
diktatórikusnak neveznek minket, és időnként elszigetelik ezeket az országokat”
— vélekedett a külügyi tárcavezető.
„A második, hogy megértik-e a nemzetközi politikában, hogy a fizikai valóságot
nem írhatja felül
semmilyen ideológiai, vagy politikai nyilatkozat. A fizikai valóság, az fizikai valóság.
Csak, hogy mondjak egy gyakorlati példát: amíg a földgáz szállítás csővezetén történik, addig a megvásárolható földgáz olyan forrásból érhezhet, ahová a gázcsővezeték vezet. Vágyak, álmok, illúziók lehetnek, de amíg nem lehet fűteni ideológiával, addig gázra van szükség és ezért a fizikai infrastruktúra meghatárzotta a döntést.”
— folytatta Szijjártó.
„A harmadik, hogy a globális közösség képes lesz a kommunikációs csatornákat nyitva tartani. Mert, ha elvágjuk a kommunikációs csatornákat azok között, akik nem igazán rajonganak egymásért, akkor
feladjuk a reményt
a békés egymás mellett élésre a jövőben”
— zárta magvas gondolatait Szijjártó Péter.
Videó: