Az analóg lemezjátszók egyik kulcsfontosságú alkatrésze: a hangszedő

Akik az analóg zenehallgatás, azon belül is a lemezjátszók szerelmesei, azoknak aligha kell megmagyarázni a hangszedők jelentőségét. Ez a pici, de annál fontosabb alkatrész ugyanis az, ami a benne lévő tű segítségével letapogatja a lemezen lévő barázdákat, és piezoelektromos jelenség segítségével hallható hangot állít elő belőlük.

Nem véletlen, hogy egyes gyártók kifejezetten a hangszedők készítésére specializálódtak, és ebben a szegmensben állítanak elő kiváló minőségű termékeket az audiofil közösség legnagyobb örömére.

A hangszedők specialistái

Ha azt mondjuk, hogy hangszedő, egy hozzáértő ember azonnal rávágja, hogy Goldring. A gyártó termékei ugyanis szakmai berkekben igen népszerűek, nem véletlen, hogy a Goldring termékek a Stream Audio kínálatában is fellelhetőek.

A céget egy testvérpár, Erwin és Henry Scharf alapította 1906-ban, Berlinben. Már a kezdetektől hangfelvevő berendezések részegységeinek fejlesztésével, gyártásával foglalkoztak. 1933-ban azonban az akkori német politikai viszonyok miatt áthelyezték a céget Nagy-Britanniába. Ekkoriban dobták piacra az első Goldring, azaz aranygyűrű névvel illetett hangszedőiket is.

Az igazi sikertörténet azonban csak 1954-ben kezdődött, amikor előrukkoltak az első modern hangszedővel, a Goldring 500-assal. Ez a termék egy monokristályos, piezoelektromos elven működő eszköz volt, ami a konkurenciához képest meglepően stabil volt. Viszont bármennyire is kiváló minőségűnek számított az akkori technológiához mérten, a levegő okozta keményedés miatt az élettartama így is mindössze öt év volt.

A cég 1973-ban ért a következő mérföldkőhöz, amikor a lemezjátszókat gyártó svájci Lenco vállalattal együttműködve megjelentek a Goldring-Lenco lemezjátszók, melyek az ő hangszedőiket tartalmazták.

A csalódást keltő CD-lemezek

Az 1990-es években robbanásszerűen kezdtek terjedni a CD-lemezek, és emberek tömegei váltották le a régi hanglemezeiket a kisebb méretű, modernebb változatokra. Azonban sokaknak csalódást okoztak, hiszen nem tudták a megszokott hangzásminőséget nyújtani.

Ezért aki a zenehallgatást a maga teljességében szeretné élvezni, az még ma, az internet korában is előnyben részesíti a hagyományos analóg hanglemezeket és lemezjátszókat.

A Goldring termékeket ma is imádják az audiofilek

A Goldring hangszedők napjainkban is a vájtfülű zenehallgatók kedvencei. Az eszközök különlegessége, hogy bizonyos modellek esetén nem a megszokott mozgómágneses, hanem a mozgó vas által keltett mágnesességet alkalmazzák.

Ezáltal a hangszedők az átlagosnál nagyobb jelet bocsátanak ki, így a zene hangszerhűsége megmarad, és olyan tonalitást nyújt, amely minden audiofil szívét megdobogtatja, legyen szó klasszikus, rock, pop vagy jazz műfajú dalok hallgatásáról.

Mindenesetre itt is igaz, ami a high-end berendezésekről általánosságban elmondható: nem érdemes látatlanban megvásárolni, hanem hallgassunk meg, próbáljunk több hangszedőt is, mielőtt végleges döntést hozunk!