„Sokat köszönhetünk neki” — írta Szijjártó.
Facebook-oldalán jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán, hogy római látogatása keretein belül megbeszélést folytatott Matteo Salvini vitatott megítélésű olasz miniszterelnök-helyettessel. A tárgyalás során a felek az „illegális migráció” és „az infrastrukturális kérdések” ügyei mentén folytattak „egyeztetéseket”.
„Matteo Salvini méltán szerzett hírnevet Európában, hiszen ő volt az első nyugat-európai állami vezető, aki világossá tette, hogy az illegális migránsok biztonsági kockázatot jelentenek Európa számára”
— írta a magyar külügyminiszter közösségi oldalán.
„Sokat köszönhetünk neki, az ő határozott kiállása nélkül sok tíz- vagy százezer illegális migráns érkezett volna Európába”
— vélekedett.
„A migráció jelentette kihívás ma sem múlt el, elég csak az olasz partokra vagy Magyarország déli határára nézni”
— tette hozzá.
„Miniszterelnök-helyettesként migráción kívül ma az infrastrukturális kérdések is előtérbe kerülnek, különös tekintettel a trieszti kikötőben végrehajtandó magyar fejlesztésekre”
— jelentette Szijjártó.
A 444 ugyanakkor emlékeztetett: a posztfasiszta Salvini volt az, aki nem engedte kikötni az embereket a tengerből kimentő civil szervezetek hajóit. Az Open Arms nevű spanyol civil szervezet hajója csaknem három hétig állomásozott a szicíliai partoknál, 147 emberrel a fedélzetén.
Mint írták, kétségbeesésükben több ember is a vízbe vetette magát, miközben a kapitány kérvényezte, hogy a hajó kiköthessen egy biztonságos közeli kikötőbe.
A várakozás során több embert humanitárius vagy egészségügyi okok miatt a partra vittek, végül Lampedusán engedték partra szállni a még a hajón maradt 83 embert.
A szicíliai ügynökség kötelességmulasztással és emberrablással vádolta a volt belügyminisztert.
Mindezek után újra posztolt a külügyminiszter, mint bejegyzésében írta, „az olasz vállalatok is folyamatosan fejlesztenek Magyarországon, így már a kilencedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják.
Beruházásaik segítenek a gazdaság növekedési pályán tartásában”.
„Adolfo Ursoval egyetértettünk abban, hogy Európának sokkal többet kellene tennie annak érdekében, hogy erősítse saját pozícióját a világgazdasági versenyben”
— fűzte hozzá.