A kormánynak ugyanis van gyármentő programja.
A Tungsram többször segítséget kért a kormánytól, de süket fülekre talált — mondta el felszólalásában Varju László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője és az Árnyékkormány energia- és rezsiügyi minisztere.
Segítség helyett a cég hitelezője inkasszót nyújtott be a cég számlájára, a vállalat csődvédelmet kért, kilábálasi tervet is kidolgoztak, a bank azonban ezt nem fogadta el. A cég új befektetőket is szerzett, akik biztosították a Tungsram tartozásának kifizetését, azonban az Eximbank továbbra sem segített a cégnek, sorra utasította el minden kérvényét.
„Miért és kinek az utasítására tette ezt a bank? Kinek áll útjában a Tungsram? Ki akarja fillérekért megszerezni?”
— tette fel a kérdéseket Varju a kormány képviselőinek.
Az árnyékminiszter szerint nem szimplán közömbös volt a vállalat sorsa a kormány számára, hanem egy állami tulajdonú bankon keresztül tették azt tönkre.
Varjunak Fónagy János államtitkár válaszolt, a Tungsram sorsa szerinte szimpla üzleti döntések következménye.
A DK képviselője emlékeztette az államtitkárt, hogy arra a kérdésére, miszerint kinek állt érdekében megszüntetni a Tungsramot nem válaszolt, hiszen az Eximbanknak meg volt a jogi lehetősége, hogy változtasson a helyzeten.
Azért sem érhető az egész, mert a kormánynak van gyármentő programja, és van is olyan autógyár, ami az államnak 120 milliárd forintjába kerül.
Ez 1000 munkavállalónál 120 millió forintot jelent fejenként.