Az állatkert fűtésszámlája 100 millió forint volt, ami most négyszeresére emelkedett.
Határozatlan ideig nem üzemel az uszoda, a jégpálya, a könyvtár és a színház sem, egy kollégiumból pedig kiköltöztették a diákokat, hogy így „spóroljanak” az energiaköltségeken. Ezeken túl a Nyíregyházi Állatparkot is komoly kihívások elé állítják a megemelkedett rezsiköltségek: összevonásokkal, rövidített nyitva tartással és fafűtéssel készülnek a télre — számolt be róla az ATV Híradó riportjában.
„Hiába magas a rezsi, az állatkertek esetében nem megoldás a bezárás, hiszen az állatokról minden esetben gondoskodni kell. Egyes fajok nem maradhatnak fűtés nélkül, esetükben egyenesen katasztrófához vezetne, ha 18 fokosra csökkentenék a hőmérsékletet”
— mondta Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója, aki egy kórházhoz hasonlította a létesítményt. Mint mondta, van ötezer lakójuk, akiknek a megfelelő életteret biztosítani kell, ha törik ha szakad. Hozzátette: így nagyon nehéz takarékoskodni, de muszáj.
Eddig az állatkert fűtésszámlája 100 millió forint volt, ami most négyszeresére emelkedett, és a 200 milliós áramszámla is csaknem az egymilliárdhoz közelít.
A spórolás jegyében, arra kényszerülnek, hogy több irodát és állatházat is összevonjanak.
Közben egész Nyíregyháza is megsínyli a brutális rezsinövelést, több intézményt is be kell zárnia az önkormányzatnak a téli időszakra.
Babosi György, a Szövetségben Nyíregyházáért önkormányzati képviselője a Híradónak elmondta:
- bezár a színház,
- a városi könyvtár,
- a művelődési ház és annak az alfiókjai,
- illetve az összes uszoda – kivéve az Aquaris, ami valószínűleg januárban zár majd be.
A helyiek nem értenek egyet a bezárásokkal, ők azt szeretnék, ha az állam a központi költségvetésből gondoskodna a megnövekedett energiaárak kompenzálásáról.
A gáz ára mostanra 100 euró alá esett a holland tőzsdén, ami köbméterben nagyjából 400-420 forintos árat jelent.
Ez több mint 45 százalékos áresés augusztushoz képest,
amikor a gáz piaci árát 747 forintban határozta meg energiahivatal. Az összeget pedig október elsejétől tovább emelték: köbméterenként 767 forintra.
(atv.hu)