Mint írták, az egyén szociális biztonságáért elsősorban önmaga felelős.
„A szociális ellátás feltételeinek biztosítása – az egyének önmagukért és családjukért, valamint a helyi közösségeknek a tagjaikért viselt felelősségén túl – az állam központi szerveinek és a helyi önkormányzatoknak a feladata”
— olvasható a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvényben.
A kormányzat most ezen változtatna Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Pintér Sándor belügyminiszter közös javaslatával, amelyben tételesen meghatározzák, hogy
- Az egyén szociális biztonságáért elsősorban önmaga felelős.
- Ha az egyén a szociális biztonságának megteremtésére önhibáján kívül nem képes, abban – anyagi lehetősége és személyes képessége arányában – a hozzátartozó kötelessége segíteni.
- Ha az egyén megélhetése önmaga és a hozzátartozók által nem biztosítható, a lakóhelye szerinti települési önkormányzat gondoskodási kötelezettsége áll fenn.
- Az állami támogatásban részesülő karitatív szervezetek feladata a szociális biztonságban nem élők felkutatása és – erejükhöz mérten történő – segítése.
- Ha az egyén szociális biztonsága a (4) bekezdésben foglaltak ellenére nem teremthető meg, annak biztosítása az állam kötelezettsége.
Az indoklás azt is kiemeli, hogy „a felsorolás egyben gondoskodási sorrendet is jelez”, utalva ezzel arra, hogy „az államnak a rászoruló személyekről való gondoskodása szubszidiárius jellegű”, vagyis kisegítő jellegű, és
csak végső esetben valósulhat meg.
Ungár Péter LMP-s politikus szerint, a módosítás részben a szekuláris szociális ellátórendszer elleni ideológiai támadás, részben az egyedülálló és gyermektelen emberek másodosztályú állampolgárrá minősítését jelenti.
(24.hu)