A Magyarországnak járó EU-támogatások száz százalékos felfüggesztését javasolják nemzetközi jogászok

A normasértések annyira gyakoriak Magyarországon, hogy teljesen ellehetetlenítik a költségvetés ellenőrzését.

Az európai uniós támogatások száz százalékos felfüggesztését javasolja három külföldi jogászprofesszor egy német EP-képviselő által megrendelt tanulmányban.

„Ahogyan az ólomcsövek beszennyezik a bennük folyó vizet, úgy piszkolják be az uniós pénzek elosztásáért, kezeléséért és elköltésük elszámoltathatóságáért felelős magyar közintézmények az összes támogatást, amelyet Magyarország az Európai Uniótól kap”

— érzékelteti egy hasonlattal a három nemzetközi hírű jogászprofesszor, hogy Brüsszelnek miért kellene megvonnia az összes közösségi forrást az országtól a jogállamisági eljárás keretében.

Kim Lane Scheppele, az amerikai Princeton Egyetem, R. Daniel Kelemen, az amerikai Rutgers Egyetem és John Morijn, a hollandiai Groningen Egyetem tanára friss tanulmányában azzal indokolja a támogatások megvonását, hogy a törvényalkotás kiszámíthatatlan, az EU-s pénzekkel való visszaélések hosszú múltra tekintenek vissza, az ellenőrzésükre hivatott intézmények nem függetlenek és a jogállamisági normasértések a közösség által finanszírozott valamennyi programot érintik.

Az Európai Bizottság április 27-én egy hivatalosan is elindította Magyarországgal szemben az Unió pénzügyi érdekeit védő jogállamisági eljárást. A levélben alapvetően a közösségi támogatásokat kezelő és a közbeszerzéseket végrehajtó magyarországi hatóságok működését kifogásolta, valamint a nyomozó és vádhatóságok korlátozott függetlenségét. Ezek mellett kitért a mezőgazdasági földárverésekkel kapcsolatban felmerülő állítólagos visszaélésekre is.

A kormány múlt héten válaszolt Brüsszelnek, erre az uniós testületnek egy hónapon belül kell reagálnia: befejezi vagy folytatja a procedúrát. Ha az utóbbi mellett dönt, akkor pénzügyi szankciókra tehet javaslatot, amelyekről végső soron a tagállamok pénzügyminiszteri tanácsa határoz. Vagyis a két intézménynek hamarosan felelnie kell a kérdésre, hogy Magyarországnak milyen anyagi következményekkel kell szembenéznie az eljárásban. A három professzor támpontokat kínál a döntéshozóknak a Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő által megrendelt jogi elemzésben.

Megállapításuk szerint a folyamatot elindító rendelet hatálya alá tartozó

jogállamisági normasértések annyira alapvetőek, gyakoriak és széleskörűek Magyarországon, hogy teljesen ellehetetlenítik a költségvetés végrehajtási és ellenőrzési rendszerének normális működését.

Mint megállapították, ebben a helyzetben az egyetlen megfelelő és arányos válaszintézkedés az uniós források 100 százalékos felfüggesztése, csökkentése vagy megszakítása lehet.

„Minden ivóvíz, amely ólomcsöveken folyik, szennyezett. A mérgező ólomcsövek cseréjéig el kell zárni az emberi fogyasztásra szánt vizet”

— fogalmaznak a szerzők, akik így illusztrálják, hogy a jogállamiság rendszerszintű megsértése esetén a korrupció ellenőrzésére hivatott nemzeti hatóságok maguk is korrupttá válnak, „megfertőznek” minden pénzt, amihez hozzáérnek. Az EU költségvetését és pénzügyi érdekeit ilyenkor csak úgy lehet megvédeni, ha a támogatásokat addig visszatartják, amíg az „ólomcsöveket” ki nem cserélik.

  • A gyakran változó és az érintettek bevonása nélkül születő törvények,
  • a tartós vészhelyzeti kormányzás,
  • a kabinet azon lehetősége, hogy bármely projektet mentesítsen a szabályozás alól,
  • a hosszú ideje burjánzó korrupció
  • és az uniós programokat irányító intézmények függése a hatalomtól

mind azt jelzi, hogy az EU pénzügyi érdekeit érintő problémák köre rendkívül széles.

„Egy olyan tagállamban, mint Magyarország, ahol a jogállamiságot rendszerszintű problémák terhelik, ahol súlyos gondok vannak az uniós alapok felhasználását irányító rendszerrel, ahol komoly mulasztások jellemzik a pénzügyi visszaélések kivizsgálását és üldözését, ahol minden ilyen ügyről olyan bíróságok ítélhetnek, amelyek nem függetlenek, és ahol a jog egyik napról a másikra megváltozhat (és gyakran meg is változik),

csak a támogatások 100 százalékos felfüggesztése, csökkentése, vagy megszakítása védi kellőképpen az EU pénzügyi érdekeit”

— állapították meg.

(nepszava.hu)

Valódi Hírek