Van az a pénz.
A kedd esti Egyenes Beszéd vendége volt Navracsics Tibor, amelynek során arról beszélt, közeleg a megállapodás a magyar kormány és az Európai Bizottság között. A területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter szerint
A politikus arról beszélt, úgy érezte, el kell vállalnia a miniszterséget, amikor felkérte Orbán Viktor. Mindennek ellenére voltak kétségei, ugyanis jelenleg „nem kedvező politikai légkörben” kell dolgozni.
Elismételte korábbi állítását, miszerint hiba volt kilépnie a Fidesznek az Európai Néppártból. Bár a miniszter a döntés után nem lépett ki a Fideszből, azt mondta, a KDNP nyújtott „politikai otthont” számára, ugyanis a kisebbik kormánypárt nem lépett ki az európai konzervatív pártszövetségből.
Szerinte „nem ördögtől való„, hogy a magyar miniszterelnök az uniós többséggel szembeszállva megvétózta az Oroszországgal szembeni hatodik szankciós csomagot. Mindemellett hozzátette, sikerült egyetértésre jutni, és ezt fontos értéknek tartja.
Úgy tudja, nincs köze a melegellenes törvénynek az uniós források befagyasztásához. Elmondása szerint az operatív programokkal kapcsolatos tárgyalások terén a középmezőnyben van Magyarország az EU tagállamai között.
Arról beszélt, hogy tárgyalópartnerei elmondták neki, a jogállamisági eljárás és a helyreállítási alap pénzeinek elosztása között nincs összefüggés. Hozzátette, az Európai Bizottsággal folyamatosan leveleznek, hogy tisztázzák a fennálló fogalmi különbségeket és ellentéteket.
A modellváltó egyetemeket Navracsics szerint sokan „gyanakvással nézték” az EU-s politikusok között, azonban annak kapcsán is folyamatosak az egyeztetések. Saját álláspontjuk védelmére felhozta, hogy más országokban is vannak egyetemi kuratóriumok, amelyeknek politikusok a tagjai.
Az Európai Bizottság álláspontját mérvadóbbnak tartja a döntő kérdésekben, mint az Európai Parlamentét, mert utóbbit — működéséből fakadóan — pártpolitikailag motiváltnak tartja.
Elismerte, hogy Magyarországon nagyobb arányban fordulnak elő az egyszereplős közbeszerzések. Elmondta, míg az EU-s átlag 15%, addig Magyarországon az uniós forrásból megvalósuló közbeszerzések esetében 16, míg a nemzeti forrásból megvalósulóknál 36% az egyindulós közbeszerzések aránya.
Navracsics Tibor kifejezte, vállalják, hogy az egyszereplős közbeszerzések arányát
leviszik az uniós átlag szintjére, azaz 15%-ra.
Azt mondta, ennek ellenére Magyarország a közbeszerzések korrupciós kockázatát vizsgáló EU-s dokumentumban csak a középmezőnyben van.
Elmondta, azon országok, amelyek nem tudnak határidőn belül megállapodni az EB-vel, a helyreállítási alap forrásainak 70%-át elvesztik. Ezzel kapcsolatban jelenleg is folynak a tárgyalások, és az esetek többségében a fennálló vitát „banálisnak” tartja.
A miniszter kimondta,
a korrupció és a közbeszerzések esetében hajlandó a kormány kompromisszumokat kötni
az Európai Bizottsággal. Elmondása szerint „kielégítő jogi garanciákat” tudnak adni a megegyezés érdekében.
A rövidesen létrejövő budapesti és agglomerációs fejlesztési tanáccsal kapcsolatban elmondta, mindkét politikai oldalon van igény annak létrehozására. Ennek kapcsán fideszes vezetőkkel és Karácsony Gergellyel is beszélt már, és elviekben támogatják az ötlet megvalósítását.
Navracsics Tibor interjúját itt lehet visszanézni:
(Navracsics Tibor/Egyenes Beszéd)