Ágh Attila: Az Orbán-kormány a vallást használja, hogy megszilárdítsa hatalmát

„Ez már a vallás tudatos bevetése”.

A nemzeti összetartozás napjának parlamenti elfogadtatásával az Orbán-kormány ideológiailag letette a maga névjegyét 2010. május 31-én – nyilatkozta a Hírklikknek Ágh Attila politológus. Hozzátette, politikai céljai voltak ezzel, szükségük volt egy vezető ideológiai elvre, egy alapmítoszra.

A kierőszakolásával elkezdődött a határon kívül élő magyaroknak és a pártjaiknak egyfajta gyarmatosítása, a Fidesz alá rendelése. Aztán létrehozták hozzá a megfelelő intézményeket. Ami a Fidesz mai válságkormányzásban új, az a szakralitás tudatos kiterjesztése, hogy ezzel még szélesebb legitimációt nyerjen.

Mint a politológus elmondja, Orbánéknak szükségük volt egy vezető ideológiai elvre, egy alapmítoszra, aminek kierőszakolásával elkezdődött a határon túli magyarok egyfajta gyarmatosítása. A politológus ezt új elemként értékeli a kormányzati kommunikációban, mint mondja, a szakralitás tudatos kiterjesztése azért lényeges az Orbán-rezsim számára, hogy ezzel még szélesebb legitimációt nyerjen.

Hangsúlyozza, hogy az Orbán-kormány elkezdett ideológiailag építkezni, amire Ungvári Krisztián történész is utalást tett Orbán tengeres kijelentésével kapcsolatban.

Ágh Attila kijelenti: helyes az a végkövetkeztetés, hogy

ez egy tudatos ideológia vagy kulturális mítoszépítés.

Az Orbán-kormány szándékosan vállalta a konfliktust, mert ez egy számára „hasznos” külső-és belső ellenzéket hoz létre. A politológus kiemeli, hogy Magyarország gazdasági helyzete nagyon megromlott, ezért Trianon kérdését, a válságkezelést, és a propaganda eszközeit használja fel a Fidesz, hogy a elfedje a valódi problémákat — mutatott rá.

Mint elmondta, ehhez létrehozták a megfelelő intézményeket és megindult a határon túli magyarok szavazatainak begyűjtése.

A Hírklikk megkérdezte a szakértőt, hogy „mit szóltak ehhez a szomszédos országok és a határon túli magyarok?”:
A politológus elmondta: el voltak foglalva mással, minden országot érint a globális válság, minden országnak komoly problémái vannak, amikkel el vannak foglalva. Korábban Robert Ficoval jó barátságot ápoló Orbán Viktor ma a szerb miniszterelnök, Alexander Vucic jó barátja, más már nem igazán áll szóba a magyar miniszterelnökkel.

„Ezek a szövetségek létrejöttek, és működőképesek, sőt, nagyon erős ideológiai megosztó hatalommá váltak Európában. Világosan látszik, hogy egy konzervatív internacionálé van kialakulóban”

— mondta Ágh Attila, hozzátéve, „Amikor a magyarok azt mondják, hogy valamikor három tenger mosta országunk partjait, akkor a horvátok csak bólogatnak, mert ennek a horvát belpolitikában még nincsenek negatív visszacsatolásai. Orbán pedig néha egy Romániára, néha egy horvát újságra vonatkozó kijelentéssel fölhasználja ezeket az elemeket a hazai bázis építésében, ami a jól megalapozott ideológiagyárban

megszilárdítja a támogatását hárommillió szavazója között.

Ennek ilyen praktikus céljai vannak. Ezt egyébként a horvátok is használják, csak ők mondjuk az olaszokkal szemben. Ezek működnek. A kormány a közvélemény-kutatásokban fölméri ezeknek a hatásait, és azt látja, hogy jelentős körben van egyfajta pozitív visszahatása”.

„Ami azonban új, az az, hogy a szakralitást a kormány minden tekintetben fölveszi. Istentisztelet az új államelnök belépésével, istentisztelet Orbán 59. születésnapján.

Ez a szakralitásnak a kiterjesztése,

az új válságkormányzásnak a vadonatúj lépései”.

A lap az interjúban felteszi a kérdést: magyarul isteni elrendelés, hogy Orbán, a Fidesz és ez hatalom örökké uralkodjon?

„Igen, hogy örökké. Mert ezzel szélesebb legitimációt nyer. A lakosságnak van egy olyan jelentős része, amelyik ugyan ezeket nem teljesen veszi komolyan, de rábólint. Egy komolysági fokot rátesz, magasabbra teszi a rendszer stabilitását. Mindenképpen egy vallási legitimáció van mögötte. Ez világosan látszik erőltetett és tudatosan kidolgozott formájából.

Horthy Miklós református volt, és a katolikus püspöki kar nagyon nehezen viselte, hogy vallási tekintetben különösebben villogjon. Volt egy megállapodás: ne szóljon bele a katolikus világba. Most már minden létező hagyományos vallási ellentéten keresztülgázoltak, mindenki ünnepel, függetlenül attól, hogy katolikus, protestáns vagy evangélikus.

Orbán sem katolikus, hanem református, de a fontos az, hogy legyen vallási legitimációja is. Már most arról szólnak a hírek, milyen nagy egyházi felvonulás lesz, amikor Orbán Viktort a 60. születésnapján reformátusként meg fogják ünnepelni. Mindenki. Már régen áthágták a vallási ellentéteket, nem számít, hogy milyen felekezethez tartozik valaki.

Ez már a vallás tudatos bevetése a rendszer legitimációjába”.

Az Ágh Attilával készült teljes interjú ITT olvasható.

 

Valódi Hírek