Elvesztette magyar tenger jellegét.
Természetrombolással járna a korábban Club Aliga, jelenleg pedig Aligaliget néven futó projekt – állítják az építési terveket régóta kritizáló civilek.
A beruházó ugyanis
180 méter hosszú szállodát húzna fel a mesés panorámájú partfal tetejére, aljára pedig villaépületeket építene.
E célból megcsonkítaná Aliga ikonikus magaspartját: a felső részét „leborotválná”, és megbontaná az alját is, hogy nagyobb területen épülhessenek meg a tervezett villaépületek. Mindezt „közösségi érdekre” hivatkozva, a veszélyes partfal stabilizálásának szükségességével indokolják.
A civil szervezetek azonban – akik éppen az instabil partfalra tervezett építkezést tartják veszélyesnek – újabb szakmai érveket sorakoztattak fel a beruházás természetkárosító és tájképromboló elemei ellen.
A végső szót a környezetvédelmi hatóság fogja kimondani,
erre azonban még mindig várni kell.
Új fordulatként lehet értékelni az ügyben, hogy a Somogy megyei Kormányhivatal – részben a Club Aliga korábbi terveit érő számos kritika hatására – egy új eljárásban környezetvédelmi hatástanulmány benyújtására kötelezte a beruházót. A Kormányhivatal március 8-án közzétett dokumentumai szerint viszont a tiltakozó civileket
nem győzte meg a módosított tervekhez készült újabb, több mint kétszáz oldalas hatástanulmány.
Az Átlátszó novemberben számolt be az aligai építési tervek és annak kiemelt nemzetgazdasági beruházássá tétele elleni civil tiltakozásról. A lap megírta, hogy az Aligai Fürdőegyesület (AFE) régóta küzd azért, hogy az egykori pártüdülő területe és a vízpart
megközelíthető maradjon minden magyar állampolgár számára,
s hogy megmaradjanak a terület természeti és épített értékei. Álláspontjuk szerint mivel a kiemelő kormányrendelet megtiltotta, hogy közterületként, illetve közútként alakítsanak ki telkeket a területen, magántulajdonba kerülhetnek a jelenleg még köztulajdonban lévő területek. Emellett a beruházónak nem kell betartani a Balaton-parti építkezéseket szabályozó törvényi előírásokat.
Így akár hat-nyolc emeletes monstrum is épülhet a területen,
amelynek kedvéért eltüntethetik a különleges aligai magaspart egy részét.
A korábban Club Aliga, jelenleg pedig Aligaliget néven futó tervezett beruházásnak NER-közeli vállalkozók a főszereplői. A projektért felelős két cég a Pro-Mot Hungária Kft. és a Hellnarik Hospitality Kft. (régebbi nevén: Appeninn Hegyvidék), melyek mögött a Tiborcz Istvántól és Mészáros Lőrinctől Jellinek Dániel és Balázs Attila érdekkörébe került Appeninn Nyrt. áll. A Pro-Mot Hungária Kft.-ben pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egykori fejéhez, Szivek Norberthez köthető Lexan Holding Zrt. az Appeninn társa.
A magántulajdonba került, közvetlen tóparti, 37 hektáros terület mellett a Pro-Mot Kft. megszerezte egy állami tulajdonban lévő
10 hektáros terület vagyonkezelési jogát is.
Az állam ugyanakkor kikötötte, hogy a 10 hektárból 7 hektárt (az utak, parti sétányok, móló, közpark területét) közterületként kell kialakítani és a balatonvilágosi önkormányzat tulajdonába kell adni. A projektet aztán jól kitömték pénzzel: a közigazgatásilag Balatonvilágoshoz tartozó egykori pártüdülő
47 hektáros területének fejlesztésére 8,6 milliárd forintot kapott a beruházó
– derül ki a Válasz Online-nak a Kisfaludy-program haszonélvezőiről írt cikkéből.
Majd ezt az összeget 9,7 milliárdra növelte egy tavaly márciusban bejelentett 1,3 milliárdos állami támogatás.
A beruházás környezetvédelmi eljárásához készült előzetes vizsgálati dokumentáció kapcsán azonban sok aggályt és kifogást fogalmaztak meg civil szervezetek és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park. Ennek eredményeként a hatóság megállapította, hogy a várható jelentős környezeti hatás miatt környezetvédelmi hatásvizsgálati eljárást kell lefolytatni.
(via, Atlatszo.hu)