Touché.
A Székelyhon hozta nyilvánosságra szombaton RMDSZ-es polgármesterek nyílt levelét, amelyet még ősszel írtak Márki-Zay Péternek.
A levélben az áll, hogy a választásokig nem kívánják fogadni a az ellenzék miniszterelnök-jelöltjét.
A levélíróknak az sem tetszik, hogy Márki-Zay a korrupcióellenes harc híve is, mert a romániai korrupcióellenes ügyészség több erdélyi, székelyföldi magyar vezetőt bilincsben vitt el.
Juszt László vasárnap reagált Facebook-oldalán a hírre:
Az RMDSZ-es színekben tisztséget nyert nyolc elöljáró közös levélben jelezte, hogy a választásokig nem kívánja fogadni Márki-Zay Pétert. Ezt nyílt levélben meg is írták.
Oka a 2004. december 5-i népszavazás, amikor Magyarország lakosai a magukat magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon élő, nem magyar állampolgárok kedvezményes honosításásáról szavaztak.
“Szeretnénk, ha tudnák, mi nem léptünk át rajta, és ez nem is lehetséges addig, amíg azok, akik a nemzet megosztását természetesnek tartották, Gyurcsány Ferenccel együtt az ellenzéki összefogás részei.”
Álljunk meg egy pillanatra. Ez a bizonyos népszavazás
érvénytelen volt,
miután a 8 millió választóból mindössze másfél millió tartotta fontosnak – egyáltalán – foglalkozni a kérdéssel. Ez azt jelenti, hogy 6 és fél milliót nem is érdekelte a kérdés.
Ha tehát ez a hirtelen – olyan nagyon egyszerre gondolkodó – a Fidesz által pénzelt polgármester és egyéb hivatalnok most ennyire megbántva érzi magát 18 év távlatából, akkor ne csak Gyurcsányra haragudjon, hanem még 6 és fél millió magyarra – köztük persze rám is.
Akkor is azt mondtam, ma is azt mondom: azokkal a határon túliakkal, akik ugyanúgy nyakukba veszik a nemzet terheit, adóit, s nem csak elveszik az adóból, amit mi beraktunk a közösbe, azokkal semmi bajom, de azoknak, – beleértve az RMDSZ-t – akik
csak viszik el a közösből,
ami mindannyiunké nem tudok azonosulni.
De azon is elgondolkodhatnak, hogy a Fidesz sem mert – hatalomra kerülve egy újabb népszavazást indítani. Inkább a 133 bátor – mint minden mást, ami bajt hozott erre a kis országra – egyszerűen keresztül vitte a parlamenten.
Tehát tetszik, nem tetszik abban ma sincs konszenzus az országban, hogy az itthoniaké a teher, a külhoniak meg csak élvezkednek…
De lehet, hogy nincs igazam. Erre csak egy újabb népszavazás adhatna választ. Csakhogy Orbánt sok minden érdekli.
Kivéve az emberek véleményét.
Egyébként 2012-ben az RMDSZ és Kelemen Hunor is egészen másképpen gondolkodtak a Fideszről.
Íme.