Mindenki megnyugodhat.
A magyarországi fertőzések 29 százalékát már az omikron variáns okozza – erről beszélt kedden újságíróknak Müller Cecília országos tisztifőorvos, aki emellett mindenkit a harmadik oltás felvételére buzdított, mondván:
„bizonyított, hogy a második oltás után három-négy hónappal csökken a szervezet immunvédelme, ezért érdemes beadatni a harmadik dózist is”.
Müller Cecília hozzátette: az omikron általában enyhébb tüneteket okoz, de sokkal fertőzőképesebb, akár háromnaponta is duplázódhat a fertőzöttek száma.
Azt is mondta, hogy az, hogy ez a variáns nem okoz komoly tünetet, általánosságban igaz, de egyénekre soha nem lehet igaz. Hogy ki milyen súlyosan betegszik meg, az függ az egészségi állapottól és az oltottsági foktól.
Az 5-11 éves gyerekek oltása is szóba került. A nekik biztosított oltási lehetőséget is bővítik, már szombaton is oltják majd őket, mert beteltek számukra a foglalható helyek. Oltóanyag valószínűleg még van bőven, mert a héten megérkezett a harmadik szállítmány a Pfizer gyerekek számára fejlesztett oltóanyagából.
Most 48 ezer adag oltóanyagot hoztak, egész januárban pedig összesen 150 ezer adag vakcina megérkezésére számítanak. Decemberben 138 ezer oltóanyag érkezett, ami 69 ezer gyerek oltásához elegendő (az oltóanyagpárokat elteszik a három héttel később esedékes második oltásra).
Nagyon úgy tűnik, hogy a gyerekek oltóanyagából túlkínálat lesz, eddig ugyanis összesen 56 ezer gyereket oltottak be (71 ezret regisztráltak), vagyis még az első szállítmányt sem használták el.
Közben már a negyedik oltás szükségességét is vizsgálják: György István, az oltási munkacsoport vezetője, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára kedden azt mondta: az operatív törzs részletesen foglalkozott a negyedik oltás kérdésével, jelenleg a nemzetközi tapasztalatokat elemzik, és ezek alapján hamarosan döntés születik arról, hogy szükség lesz-e negyedik oltásra. Kásler Miklós EMMI-miniszter szerint biztosan számolni kell vele.
Az MTI híre szerint Müller Cecília az influenzajárványról azt mondta, hogy a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint alacsony az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók száma. Eddig három mintában mutatták ki az influenza A-vírust.
Müller szerint megeshet, hogy idén sem lesz járvány, de fontos tudni, hogy az influenzafertőzés csúcsa a január végi, február eleji időszakra esik.