Nemcsak ellenzékieket, sajátjaikat is lehallgatták a kémszoftverrel.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal éléről tavaly ősszel távozott Kiss Zoltánt és a szervezet jelenlegi főigazgatóját, Bárdos Szabolcsot is megbeszélésre hívták a Belügyminisztériumba, amikor a hazai és a nemzetközi sajtóban kirobbant a Pegasus-ügy
– értesült a HVG két egymástól független forrásból.
A lap úgy tudja, a szolgálatokat azért érintette kínosan a lehallgatási botrány, mert az izraeli kémszoftverrel nemcsak ellenzékinek tartott üzletembereket vagy kormánykritikus újságírókat figyeltek meg,
hanem olyanokat is, akik a Fidesz és a NER gazdasági holdudvarához tartoznak.
Így a NER-tagokról gyűjtött érzékeny adatok ugyanúgy külföldön landolhattak, mint azok az információk, amelyek arról a több mint 300 emberről keletkeztek, akik magyarországi célpontként kerültek fel a listára.
A HVG információi szerint így az Alkotmányvédelmi Hivatalban most azt vizsgálják, kik állhattak a kiszivárogtatások mögött.
A lap értesülései alapján azt írja,
a Pegasus kémszoftvert a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat vásárolta meg az izraeli NSO-tól.
A beszerzést pedig a parlament nemzetbiztonsági bizottsága is jóváhagyta, tehát az a testület, amelyben az ellenzék is képviselteti magát. Mindezt feltehetően úgy, hogy az ellenzéket nem tájékoztatták arról, később mire használták az eszközt.
A HVG cikkében megjegyzi, abban, hogy a NER-tagokat is megfigyeltek a Pegasussal semmi meglepő nincs, hiszen azzal, hogy a gazdaság jelentős része a fideszesek kezében összpontosul, az ő ellenőrzésük is érdeke a kormányzatnak.
A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség közel két hónapja, július 22-én indított nyomozást a lehallgatási botrány kapcsán, amelyet azért indítottak, hogy kivizságálják: történt-e egyáltalán bármilyen bűncselekmény vagy sem.
Most a HVG-vel azt közölték, az ügyben eddig hat feljelentés érkezett, az eddigi eljárásban több újságírót is kihallgattak tanúként, illetve adatkérések is történtek,
gyanúsított viszont nincs az ügyben.
(hvg.hu nyomán)