Leginkább a diákok terjesztik a vírust.
„Elkerülhetetlennek érzem a negyedik hullámot: az ország harmada nem oltatta be magát, ez a delta-variáns pedig legalább kétszer-háromszor olyan fertőző, mint az a vírus, ami tavaly volt forgalomban. Megvan az esély arra, hogy ugyanakkora hullám következzen be, mint a második, vagy a harmadik volt – reméljük, ezt sikerül elkerülni.”
— ezt Duda Ernő virológus mondta a Pénzcentrum megkeresésére.
„Az a helyzet, hogy ez egy exponenciális görbe,
1-2 hét alatt kialakulhat a katasztrófahelyzet,
de reméljük, hogy ez nem történik meg”
Rossz döntésnek tartja, hogy az iskolákba szeptember első napjaiban szerveznek oltásokat, bár előnyösebb lett volna, ha korábban teszik meg ezt.
„Én azt javasoltam, hogy a nyári táborokba szervezzenek oltási kampányt, mindenhol van orvosi felügyelet, be lehetett volna oltani rengeteg gyereket.”
— nyilatkozta.
Duda Ernő szerint a középiskolások és az egyetemisták azok, akik a legjobban terjeszteni tudják a fertőzést a társadalmon belül, ugyanis ők találkoznak a legtöbb emberrel.
A maszkviselést nem tenné kötelezővé az órákon, ehelyett azt javasolta, hogy ameddig az időjárás engedi, addig tartsák nyitva az összes ablakot az iskolákban.
„Amikor kiszabadulnak a gyerekek az óráról, harsány ordítással kommunikálnak egymással, ekkor történik a legtöbb fertőzés. Gondolom mindannyian vissza tudunk emlékezni, milyen hangzavar van egy iskolában a szünetben: márpedig
minél hangosabban beszél valaki, annál magasabb a fertőzés esélye”
–magyarázta a virológus, hozzátéve, hogy az olyan intézmények és munkahelyek, ahol magas az alapzaj, nagyon veszélyesek.
A focimeccsek, sportesemények is szintén azért kockázatosak,
„mert ott mindenki torkaszakadtából ordít, ugyanez a helyzet az iskolai szünetekkel is”.