Kőkemény ötvenes évek: Novák Katalintól is sok ez a töménységű agitációs propaganda

Az mikor jön, hogy túlteljesítettük az ötéves tervet?

A családtámogatások kibővítésével párhuzamosan nő a családalapítási kedv és nő a házasságkötések száma — közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter szombaton az MTI-vel.

Novák Katalin a közleményben felidézte: a nemzeti kormány tíz éve a családok támogatását tekinti egyik legfőbb céljának, mert a családokat a nemzet alapkövének tekintik.

A családtámogatások folyamatosan bővülnek, egyre több pénz marad a családoknál, biztosabb a megélhetés, kevesebb az akadály az otthonteremtés és a gyermekvállalás előtt — sorolta a miniszter.

Hozzátette: az Európai Unióban 2010-hez képest Magyarországon növekedett a legnagyobb mértékben a házasságkötések száma és

a gyermekvállalási kedv is.

A magyar családpolitika iránti nemzetközi érdeklődés is folyamatosan nő — fogalmazott Novák Katalin, aki szerint bár a pandémia mindenki életét megnehezítette, a családalapításhoz, gyermekneveléshez adott kormányzati segítségbe vetett bizalom nem rendült meg.

Ennek elsősorban az az oka, hogy — szemben a baloldallal — a polgári kormány egy családtámogatást sem szüntetett meg, kiszámíthatóságra és tervezhetőségre törekszik — indokolta a miniszter.

(A családi pótlék összege 2008 óta egyetlen fillérrel sem nőtt — a szerk.)

Hozzátette: Európában a magyar kormány fordítja a legtöbbet a családokra, a GDP közel 5 százalékát.

Bizakodásra ad okot, hogy Magyarországon 1986 óta nem házasodtak annyian össze, mint most, a házasságok ráadásul stabilabbnak is mutatkoznak, a válások száma 1962 óta nem volt ilyen alacsony — írta Novák Katalin.

Nőtt az emberek családba vetett hite: a házasságkötések száma csaknem kétszeresére növekedett 2010 óta, miközben 37 százalékkal kevesebben váltak el, a gyermekvállalási kedv közel 24 százalékkal nőtt — folytatta a miniszter.

A KSH legfrissebb adataira hivatkozva Novák Katalin azt írta: az év első hat hónapjában 31 765 pár kötött házasságot, ez a szám 18,6 százalékkal, 4991-gyel több az egy évvel korábbinál, és 31,9 százalékkal több, mint 2019 első hat hónapjában, amikor 24 088 pár kötött házasságot.

A miniszter szerint ebben szerepe lehet annak is, hogy Magyarországon az európai országokhoz képest korábban volt elérhető a védőoltás, hamarabb lehetett megszüntetni a védelmi intézkedések jelentős részét, így

az esküvők megszervezése is könnyebb volt.

A kormány a gazdasági növekedés eredményeit továbbra is a családokra kívánja visszafordítani — fogalmazott.

Hozzátette: a kormány terve az, hogy ha sikerül a gazdasági növekedést 5,5 százalék fölé emelni, akkor a gyermeket nevelő szülőknek visszafizetik az idén befizetett adójukat az átlagbér szintjéig.

Erről a lehetőségről a nemzeti konzultációban is várjuk a véleményeket — írta a miniszter.

(via mti)

Valódi Hírek