Szijjártóék jól jártak, az idősek nem annyira.
A hazai laborok eredményei alapján úgy tűnik, hogy a hatvan év felettiek húsz-harminc százalékánál, míg a nyolcvan év felettiek ötven százalékánál nem alakult ki megfelelő védettség a Sinopharm-vakcinától — nyilatkozta az Indexnek Boldogkői Zsolt virológus.
A szakember elmondta, hogy
a 80 feletti korosztály számára ezért különösen indokolt lenne a harmadik oltás,
„de mindenki másnak is, akinél a teszt kritikusan alacsony vagy nem létező ellenanyagszintet mutatott”
— fogalmazott, hozzátéve, hogy fel kellene mérni, hány embert érint ez, illetve ezzel párhuzamosan ki kell deríteni, hogy két adag Sinopharm után hogyan reagál a szervezet egy harmadik oltásként beadott mRNS-alapú oltóanyagra.
„A probléma csak az, hogy a kínai vakcinával kapcsolatban még nincsenek előrehaladott vizsgálatok a harmadik oltásra vonatkozóan, és amíg a gyártói előírás nem teszi lehetővé, addig feltételezhetően itthon is a két oltáshoz fognak ragaszkodni”
— mondta. Hangsúlyozta, hogy az antitesttesztek körül bár sok a bizonytalanság, a mérések mégis azt mutatják, hogy
a Sinopharm nem ad akkora védettséget,
mint például a Pfizer oltóanyaga.
Boldogkői hozzáfűzte, hogy az idősek számára egyébként ellenanyagszinttől függetlenül is fontos lenne a harmadik adag oltás.
A szakember kiemelte, hogy a beoltott, de védettséggel nem rendelkező emberek egy negyedik hullám esetén kiemelt kockázatot jelentetnének, és nagyobb veszélynek is lennének kitéve hamis biztonságérzetük miatt.