Hétfő éjjel döntöttek az EU-tagállamok vezetői.
A hétfőn kezdődött EU-csúcson alig két óra alatt döntöttek a tagállamok arról, hogy szankciókat vezetnek be Fehéroroszország ellen, amiért eltérítették a Ryanair légitársaság Athén – Vilnius járatát.
A gépet katonai erővel térítették el Minszkbe, ahol őrizetbe vették Raman Prataszevics ellenzéki belarusz újságírót és orosz állampolgárságú barátnőjét, Szofja Szapegát. A fehérorosz hatóságok szerint a gépnek azért kellett leszállnia, mert bombát találtak rajta, de a pokolgép átvizsgálás után sem került elő.
Nyugati források szerint a gépet a belarusz rezsim térítette el, a gépen pedig a helyi titkosszolgálat emberi utaztak, akik közreműködtek az eltérítésben.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a találkozó előtt arról beszélt, hogy az EU-nak nagyon határozott választ kell adnia a Ryanair gépének eltérítése miatt. Elmondta: a tagállami vezetők szankciók bevezetésének lehetőségéről fognak tárgyalni a vasárnapi incidens felelőseivel, illetve
mindazokkal szemben, akik a “fehérorosz rezsimet anyagilag támogatják”.
Ezt követően, hétfő este született meg a döntés, amely szerint megszűnik a légi közlekedés Európa és Fehéroroszország között:
- az EU repterei nem fogadják a fehérorosz légitársaságok gépeit,
- a belarusz gépek még csak át sem repülhetnek EU-s tagállamok légtere felett,
- az EU-s légitársaságok gépei sem repülhetnek be belarusz légterébe, és értelemszerűen le sem szállhatnak ott,
- további szankciókat vetnek ki hamarosan, ha kivizsgálták, hogy kik lehetnek a felelősek a gép eltérítéséért (várhatóan belarusz vezetőket utasítanak ki az EU-ból, illetve az EU-s országokban esetlegesen meglévő vagyonukat is befagyasztják).
Von der Leyen a csúcstalálkozó első munkanapját záró sajtóértekezleten kijelentette: a Ryanair légitársaság járatának eltérítése támadást jelent az európai szuverenitás, a demokrácia és a szólásszabadság ellen.
„A felháborító eset erős válaszokat kívánt meg, ezért a tagállami vezetők az uniós szankciólista kibővítésében egyeztek meg, az incidensben részes személyekkel, és ugyancsak korlátozó intézkedéseket szorgalmaznak olyan entitások ellen, amelyek az Aljakszandr Lukasenka vezette rezsimet finanszírozzák” – mondta.
Hangsúlyozta: a fehérorosz hatóságok az incidenssel, és egy harci repülőgép indokolatlan bevetésével előre megfontolt módon megsértették a repülési vészhelyzetekben követendő eljárási szabályokat. Mivel a fehérorosz légteret nem lehet többé biztonságosnak tekinteni, a tagállami vezetők arra kérték fel az Európai Unió Tanácsát, hogy fogadjon el intézkedéseket az Európai Unió légterének és repülőtereinek lezárására a fehérorosz légitársaságok által üzemeltetett járatok előtt – közölte.
„A gépeltérítés után letartóztatott Raman Prataszevicset és barátnőjét, Sofia Sapegát azonnal szabadon kell engedni. Biztonságukért, testi épségükért a fehérorosz hatóságokat terheli a felelősség” – fogalmazott a bizottsági elnök.
(444.hu/mti nyomán)