Leleplezték a kínai vakcinabeszerzés strómanját.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábbi helyettesének sógora, Szeverényi Márk köre lehet valójában a kínai Sinopharm-vakcinabeszerzést lebonyolító cég tulajdonosa – tudta meg a Válasz Online.
A kormány március 11-én hozta nyilvánosságra a Sinopharm-vakcina beszerzéséről szóló 55 milliárd forintos szerződést, amelyből kiderült, hogy egy bizonyos Danubia Pharma Gyógyszerkereskedelmi és Szolgáltató Kft. az a cég, amely közvetlenül szerezte be az oltóanyagot a kínai gyártótól.
A Válasz Online a céggel kapcsolatban most azt írja, a NAV-nyilvántartás szerint a Danubia Pharma kft. jelenleg három alkalmazottat foglalkoztat gyógyszerkereskedőként. A cég ügyvezetője pedig az a Tuza Máté, aki korábban az Indexnek adott interjújában maga is elismerte,
hogy ő lényegében nem a cég valódi tulajdonosa, hanem egy stróman. Míg a valódi tulajdonosok „magyar szakmai befektetők, akik a hazai egészségügy helyzetének javításában látják a jövőjük zálogát”.
Holott Magyarország Alaptörvénye szerint a központi költségvetésből nem lehetne olyan cégnek fizetni, amelynek „tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint a támogatás felhasználására irányuló tevékenysége” nem átlátható.
A lap szerint ugyanakkor egyre több jel utal arra, hogy a vakcinabeszerzést bonyolító cég mögött Szeverényi Márk üzleti klubja áll.
Szeverényi pedig nem más, mint Szijjártó Péter egykori helyettesének és volt amerikai nagykövetnek, Szabó Lászlónak a sógora, aki jelenleg a kormányzati médiaholdingot irányítja, illetve nemrég a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságába is beültették.
A Válasz Online az írja, a Danubia Pharma hivatalosan a Syntonite Med zrt. tulajdonában áll, a zrt. tulajdonosi hátteréről viszont a lap többszöri érdeklődésére sem közöltek pontosabb információkat.
Ugyanakkor Szeverényi gyógyszerkereskedő cégeinek – Q Pharma Kft. és EU Pharma Kft. – nagytarcsai telepén
a Danubia Pharma postaládája is ott volt a kerítésen. Illetve Tuza Máté könyveléssel foglalkozó cégét tavaly hét Szeverényi-érdekeltség is alkalmazta.
Mindemellett Szeverényi Márk annak a Fourcardinal Kft. egyik anyavállalatának is a vezérigazgatója, amely teljesítette az állami lélegeztetőgép-túlrendelést, illetve más kínai eredetű kórházi eszközöket is Magyarországra jutattott, mindezekből mintegy 50 milliárd forintos bevételt realizálva.
Mindehhez társulhat most az 55 milliárdos Sinopharm-vakcinabeszerzés, így már 105 milliárd forintos Covid-ügyi közpénzbevételnél tart.
(Válasz Online nyomán)