A biztonságos, a szorongó, netalán az elkerülő kötődési típusba tartozol?
Ha kiegyensúlyozott, harmonikus párkapcsolatban szeretnél élni, bizony nem árt tisztában lenned azzal, hogy melyik kötődési típus vonatkozik rád. Egyáltalán mik az egyes típusok jellegzetességei, és alakíthatóak-e ezek a típusok?
Egy biztos, felnőttkorban romantikus kapcsolataink minőségére jelentős kihatással vannak a gyermekkorból hozott kötődési mintázataink.
Lényeges, hogy feltérképezzük saját magunkat, hogy mi milyen mechanizmus alapján működünk, hiszen ezáltal jobban ráláthatunk erősségeinkre, illetve azokra a pontokra, amelyek fejlesztésével párkapcsolatunk minősége is javulhat.
A párkapcsolatokban alapvetően három kötődési típust különböztethetünk meg: biztonságosan kötődő, szorongóan kötődő, elkerülően kötődő.
Párkapcsolat a kötődési típusok jegyében
Ha két biztonságosan kötődő típusba tartozó ember alkot egy párt, akkor kapcsolatukat valószínűleg a harmónia, kiegyensúlyozottság jellemzi. Amennyiben azonban a pár egyik vagy mindkét tagja a másik két típus valamelyikébe tartozik, akkor minden bizonnyal dolgozniuk kell magukon és odafigyelni a tudatos kommunikációra, hogy változtatni tudjanak. Nagyon sokat segíthet megfelelő szakember, pszichológus igénybevétele is.
Nézzük meg közelebbről a három kötődési típus jellemzőit:
A biztonságosan kötődő típus
A biztonságosan kötődő személy könnyen tud érzelmileg kapcsolódni, közel kerülni másokhoz. Megbízik a párjában, és pozitívan tekint nem csak önmagára, hanem a társára is. A biztonságosan kötődő típusba tartozó ember nem fél az egyedülléttől, kapcsolatai harmonikusak. Párkapcsolatuk kiegyensúlyozott, hiszen az egészséges függőség jellemző rá. Képes megélni az intimitást, ugyanakkor a függetlenség sem okoz problémát a számára.
A szorongóan kötődő típus
A szorongóan kötődő személy ragaszkodik partneréhez, akitől teljes érzelmi intimitást vár el.
Mély, szoros kapcsolatra vágynak a partnerükkel, ugyanakkor ha a társuk kevésbé igényli ezt a magas fokú intimitást, közelséget, akkor elbizonytalanodhatnak, szoronghatnak és aggódhatnak amiatt, hogy a társuk esetleg nem látja őket elég értékesnek. A szorongó kötődési típusba tartozó emberek gyakran impulzívak, lobbanékony természetűek és bizalmatlanok. A szorongóan kötődő személy gyakran nem látja magát olyan értékesnek, ugyanakkor ha érzi párja közelségét, szeretetét, akkor csökkenhet az aggodalma.
Az elkerülően kötődő típus
Az elkerülően kötődő típusba tartozó emberek számára fontos a függetlenség, az önállóság, éppen ezért párkapcsolaton belül is tartják a távolságot. Ezek a típusú emberek félnek kimutatni az érzéseiket, inkább elnyomják azokat és tartanak az intimitástól. Azt próbálják sugallni, hogy nincs szükségük szoros érzelmi kötődésre. Számukra lépésről lépésre kell megmutatni, hogy a kötődés, az intimitás biztonságos.