Szerinte viszont a vakcina a mutációk ellen is véd.
„Az oltásra jelentkezők számára a legmegfelelőbb vakcinát a gyártói ajánlások alapján választhatják ki a háziorvosok” – mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a közmédiának szombaton.
Szlávik szerint az oltások különbözőek, eltérhetnek például abban is, hogy melyiket kinek nem ajánlott beadni.
„Van, amelyiket a legidősebbeknek, és van, amelyiket krónikus betegségek esetén nem javasolják. A gyártók rendszerint elegendő tapasztalat híján, óvatosságból javasolnak ilyen korlátozásokat, és nem azért, mert a vakcinák veszélyesek lennének”
– tette hozzá.
A főorvos szerint az oltóanyagok a mutáns vírusok ellen is védenek, legfeljebb kicsit alacsonyabb hatásfokkal.
A védelemre szükség is van, hiszen a kórházban fekvők száma valószínűleg a gyorsabban terjedő vírusvariációk miatt nem csökken.
Aki meggyógyul, 3 hónap múlva kaphat oltást, de a betegségen átesők szervezete legalább fél évig védett a vírussal szemben. Az ismételt megbetegedés ritka, és még ritkább, hogy a második fertőzés következményei súlyosabbak legyenek az elsőnél – mondta a szakember.
Szlávik abban bízik, hogy a következő hetekben egyre többen akarnak majd oltást kapni. A védekezés azért is fontos, mert a gyógyult betegek olykor hónapokig panaszkodnak gyengeségre, fejfájásra, alvászavarokra, mellkasi nyomásra, ám a vakcinák ezektől is védenek – hangsúlyozta.
A kormányzati tájékoztató honlap szerint az elmúlt 24 órában 2020 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, 93 beteg elhunyt, és 3771 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 299-en vannak lélegeztetőgépen.