Itt van minden, amit tudni lehet az igazolásról.
Szombat éjjel a Magyar Közlönyben megjelent az a kormányrendelet, amely szerint bevezetik a koronavírus elleni védettség igazolását bizonyító dokumentumot Magyarországon
Eszerint a vakcinaigazolványt a vakcinaigazolványnak nem lesz érvényességi ideje, de fel lesz tüntetve rajta az oltás ideje és a védőoltás típusa is.
Az igazolványt az kapja meg, aki igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen vagy megkapta az Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett oltóanyag mindkét dózisát.
Ha valaki megkapta a vakcinát, az igazolvány érvényességének kezdete a második oltás beadásának időpontja, lejárati idő viszont ebben az esetben nem lesz, mert az egyes vakcinák által nyújtott védelem időtartalmáról még nincs pontos információ.
A fertőzésből történő felgyógyulás esetén az igazolvány hat hónapig érvényes a kórház elhagyásának napjától, a pozitív PCR-teszt utáni első negatív teszttől, antigéngyorsteszttől vagy a pozitív teszt utáni karantén tizedik napjától számítva.
A felgyógyulás napja az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) nyilvántartott dátum. Ha valaki enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen esett át a fertőzésen és nem végezték el újra a koronavírustesztet, miután először megállapították fertőzést, ebben az esetben a teszt utáni 10. nap a felgyógyulás hivatalos napja.
A felgyógyultak esetében is ingyenesen és automatikusan állítják ki a plasztikkártyát.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón arról beszélt, hogy az is kaphat okmányt, aki felgyógyultnak minősült, illetve az is hozzájuthat, aki — önköltségen — hitelesített laborban végzett vérvizsgálaton vesz részt, és ezzel igazolja az antitestek jelenlétét: ebben az esetben a vizsgálattól számított négy hónap az okmány érvényessége. A kártya ára pedig háromezer forint.
Az irat tartalmazni fogja
- az érintett nevét,
- az érintett útlevelének számát, ha ezzel rendelkezik,
- az érintett állandó személyazonosító igazolványának számát, okmányazonosítóját, ha ezzel rendelkezik,
- a védettségi igazolvány sorszámát,
- az oltottság esetén az oltás idejét, valamint a védőoltás típusát,
- a fertőzésből történő felgyógyulás tényének az igazolása esetén az igazolvány érvényességének dátumát,
- a fenti szerinti adatokból képzett, informatikai eszközzel optikailag olvasható adattároló kódot.
A plasztikkártyát nem lehet átruházni és csak személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel együtt lesz érvényes. Arról pedig, hogy milyen jogosultságok járnak vele a koronavirus.gov.hu-n lehet majd tájékozódni.
Az igazolványt a jogosult személyek részére Budapest Főváros Kormányhivatala
- a 2021. március 1. napját megelőzően a fertőzésből történő felgyógyulás esetén 2021. március 15. napjáig,
- a 2021. március 1. napját követően a fertőzésből történő felgyógyulás esetén a fertőzésből történő felgyógyulásának napját követő 8 napon belül,
- ha a második oltás beadására 2021. március 1. napját megelőzően került sor, 2021. március 15. napjáig,
- ha a második oltás beadására 2021. március 1. napját követően került sor, 8 napon belül hivatalból állítja ki.
A védettséget ugyanakkor nemcsak plasztikkártyával, hanem telefonos applikáción is lehet majd igazolni. A kormányrendelet szerint az applikációt az EESZT biztosítja majd az érintettek számára az ott nyilvántartott adatok alapján.
Az applikáció tartalmazni fogja
- az érintett nevét,
- az érintett TAJ számát,
- az oltás idejét,
- a védőoltás típusát,
- és azt, hogy védett-e vagy sem a a fertőzéssel szemben.