Közleményben követelik, hogy a pedagógusok is kiemelten jelenjenek meg a tervben.
Beszámoltunk róla, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ december 31-én töltötte fel honlapjára az oltási tervet. Eszerint azokat a TAJ-számmal rendelkező, 18 évnél idősebb állampolgárokat olthatják be, akiknél az elmúlt 6 hónapban nem igazolódott be a koronavírus-fertőzés, függetlenül attól, hogy voltak-e tünetei.
A közzétett oltási terv alapján készült kivonatos lakossági tájékoztató szerint az oltás sorrendjét a veszélyeztetettség alapján meghatározó kategóriák a következők:
I. egészségügyi dolgozók,
II. a szociális ellátásban dolgozók és abban részesülők,
III. a Covid-19 fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek,
IV. a rendvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal,
V. azon 18-59 évesek, akiknél fennállnak a fokozott kockázatot jelentő alap/társbetegségek,
VI. a kritikus infrastruktúrában dolgozók,
VII. valamennyi 18-59 éves lakos, aki nem tartozik a fenti kockázati csoportokba.
Az oltási tervből – amelyről egyelőre nem derült ki, hogy a végleges változatnak számít-e – azonban kimaradtak a pedagógusok és az iskolákban dolgozók. Ezt kifogásolja a hétfőn megjelent közleményében a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ),
és követelik, hogy az oktatásban dolgozók is szerepeljenek az oltási tervben.
Mint írják: megdöbbenve fogadták a nyilvánosságra hozott koronavírus-oltási tervet, amelyből nem derül ki, hogy az oktatásban foglalkoztatottak mely kategóriába tartoznak.
Hozzátették: szintén „döbbenetes az a feltételes miniszterelnöki bejelentés„, hogy tömeges oltás esetén az oltási pontokat a szavazóhelyiségekben rendeznék be. Arra hívták fel a figyelmet, hogy ezek körül sokat nevelési, oktatási intézményekben alakítottak ki, ahová jelenleg még a szülők sem léphetnek be.
„A PSZ álláspontja szerint a gyermekeken, tanulókon, szülőkön keresztül a társadalom széles csoportjaival érintkező oktatásban foglalkoztatottak számára az oltási terv III. kategóriájában kellene biztosítani az oltás lehetőségét” – írták.
A PSZ véleménye szerint az oltási terv ellentmond Müller Cecília országos tisztifőorvos korábbi nyilatkozatának is, amely szerint az oltást
„mindenképpen az első vonalban dolgozóknak kell megkapniuk; az egészségügyben dolgozóknak, majd a magas kockázatú csoportba tartozóknak, illetve az ország közszolgáltatásában részt vevőknek, valamint a pedagógusoknak”.
Az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF szerint az oktatásban dolgozókra is kiemelten kell gondolni a koronavírus elleni oltási kampányokban – tették hozzá.
Könnyű belátni, hogy az oktatásban foglalkoztatottak munkájuk során közvetlenül kapcsolatba kerülnek a lakossággal,
továbbá a pedagógusok között szép számmal akadnak olyanok is, akik „a Covid-19-fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek” –
jegyezték meg.
A PSZ követeli, hogy az oktatásban foglalkoztatottak kiemelten jelenjenek meg az oltási tervben, a lakosság tömeges oltásakor pedig az oltási pontokat ne a nevelési, oktatási intézményekben jelöljék ki. A PSZ követeli azt is, hogy az oktatásban dolgozóknak a munkahelyen szervezzék meg az oltást, maguk és a velük közvetlenül vagy közvetetten érintkező széles társadalmi csoportok védelméért – tudatták a közleményben.
(MTI/Nyugati Fény)