A magyar kutató nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megszületett az első COVID-vakcina.
„Adjanak Nobel-díjat ennek a nőnek” – tweetelte Richard Dawkins világhírű evolúcióbiológus Karikó Katalint méltatva. Dawkins egy angol nyelvű cikket is posztolt, amelyben a magyar tudós eredményeit méltatja.
Give this woman a Nobel Prize.https://t.co/KQrjyvI2ez
UPenn "told me that they’d had a meeting and concluded that I was not of faculty quality,” she said. ”When I told them I was leaving, they laughed at me and said, ‘BioNTech doesn’t even have a website.’”
— Richard Dawkins (@RichardDawkins) December 26, 2020
Karikó Katalin Szolnokon született, és a Szegedi Biológiai Központban dolgozott 1985-ig, mikor is egy leépítés során több kutatótársával együtt elbocsátották. Később az Egyesült Államokba költözött, ahol jelenleg is él, itt 2013-ig a Pennsylvaniai Egyetemen dolgozott, majd elfogadta a BioNTech állásajánlatát.
Jelenleg ő a cég magyar alelnöke. Azé a cégé, amely a német Pfizerrel közösen elsőként dolgozta ki a koronavírus elleni vakcinát, amelynek alapját Karikó RNS-kutatásai adták.
„2004-ben fedeztük fel a módosított mRNS jelentőségét, egy évvel később Drew Weissman kollégámmal együtt szabadalmat jegyeztettünk be a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazására.
Sajnos a szabadalmi jogot a Pennsylvaniai Egyetem 300 ezer dollárért eladta egy kívülálló cégnek, majd hét évvel később, amikor még szó sem volt járványról, az a cég 150 millió dollárért adta tovább a szabadalmi jogot a Modernának, valamint a BioNTechnek” – mesélte Karikó nemrég a Hvg360-nak.