Ezzel megint az egész országnak tesznek keresztbe.
Komoly feltételek mellett hétfőn új együttműködési megállapodást írt alá Magyarország és Norvégia az Európai Gazdasági Térség (EGT) országai és Norvég Alapok felhasználásáról.
A támogatási összeg
214,6 millió euró,
ezzel Magyarország a program harmadik legnagyobb kedvezményezettje. Az együttműködési megállapodások viszont hivatkoznak az EU költségvetési megállapodásába belefoglalt jogállamisági rendeletre, továbbá a kifizetések egyik alapja, hogy egy független alapkezelő döntsön a támogatásokról.
Magyarország tehát egy fillért sem kap addig, míg Orbán Viktorék fel nem függesztik a civil szervezetek ellen folyó háborút, és el nem fogadják
a Fidesztől független alapkezelő döntését a pénzek szétosztását illetően.
Ezzel kapcsolatban a vita Tryne Skymoen Norvégia budapesti nagykövete és Ágostházy Szabolcs Imre európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár közt még nem zárult le, pedig a most kiadott közlemény szerint az alap nem csupán a civil szervezeteknek biztosítana független pénzforrásokat, hanem
jelentős összegekkel támogatná
a klímavédelmi és energetikai kezdeményezéseket, az üzleti fejlesztéseket és innovációt, a helyi és regionális fejlesztéseket, valamint a roma lakosság társadalmi integrációját is.
A megállapodások az Alapok 2014-2021-es időszakának végrehajtására vonatkoznak, a projektek megvalósítási határidő pedig 2024 április vége.
Scroll down for English.👇
📣 Norvégia ma új együttműködési megállapodásokat írt alá Magyarországgal az EGT és Norvég…
Posted by Norwegian Embassy in Budapest on Monday, 21 December 2020
Frissítés: A megállapodás aláírásáról a norvégok után az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) is kiadott egy közleményt.
Azt írták: „Magyarország már a harmadik időszakban részesül e forrásból a támogató államok uniós piacon való eredményesebb részvételéért cserébe. A megállapodások aláírásával a mintegy 11 milliárd forint értékű nemzeti hozzájárulást is beleértve összesen több mint 86 milliárd forintnyi fejlesztési forrás igénybevételére nyílik lehetőség”.
Az ITM szerint a korábbi finanszírozási időszakokban megkezdett közös munka folytatása a társadalmi és gazdasági gyarapodást támogató további fejlesztések megvalósítását teheti lehetővé Magyarországon. A Magyarországnak járó források felhasználásában változatlanul hangsúlyos elemként jelennek meg az energia és az éghajlatváltozás terén tett erőfeszítések, de fontos az üzletfejlesztés és innováció támogatása, különös tekintettel a zöld innovációra.
A szaktárca szerint átfogó célkitűzés a leghátrányosabb helyzetű társadalmi csoportok, ezen belül a roma közösségek életkörülményeinek javítása.
„A megállapodások a felek szerint minden érintett megelégedésére alapozzák meg a hosszú távú együttműködés eredményes folytatását” – zárul a közlemény, amelyben nem esett szó a fennebb is említett konfliktosról.