Budapestnek is üzentek.
Az Európai Bizottság csütörtökön bemutatta az első, LMBTQ-csoportok jogegyenlőségére vonatkozó stratégiát Brüsszelben. A stratégia célja a szóban forgó társadalmi réteghez tartozók diszkriminációjának felszámolása és emberi jogaik védelme – írja az MTI.
Vera Jourová demokráciáért és átláthatóságért felelős uniós biztos a tervezetet bemutató beszédében elmondta, az EU-ban a szexuális kisebbségekhez tartozók
több mint fele
még mindig nem meri nyíltan vállalni szexuális irányultságát.
43 százalékuk pedig rendszeres társadalmi megbélyegzés, gyűlöletbeszéd és fizikai atrocitás áldozatává válik, amin csak tovább rontottak a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések. Ezek miatt ugyanis „nincs lehetőségük, hogy elszakadjanak gyakran ellenséges környezetüktől”.
Jourová szerint az EU-ban „mindenki számára lehetővé kell tenni, hogy – félelem vagy üldöztetés nélkül – vállalhassa önmagát. Ebben áll Európa lényege, és ez az, amiért síkra szállunk.”
A most bemutatott stratégia így négy alappillérre épül:
- a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemre;
- a biztonság garantálására;
- befogadó társadalmak kialakítására;
- az LMBTQ személyek esélyegyenlőségére irányuló törekvés előmozdítására világszerte.
Mintegy a nemrég Magyarországon is bevezetett, az örökbefogadásra vonatkozó törvénymódosításra adott reakcióként Jourová kitért arra is, hogy az úgynevezett „szivárvány családok”, ahol a gyerekeket azonos nemű szülők nevelik, egyre nehezebb adminisztratív akadályokba ütköznek az EU-ban.
Elismerte, hogy a családpolitika nemzeti hatáskörbe tartozik, „épp ezért szükséges a szülői viszonyok kölcsönös elismeréséről szóló, határokon átnyúló jogszabály előterjesztése.”
Leszögezte azt is, hogy habár néhány tagállam kormánya „ideológiának” tekinti LMBTQ-csoportok jogérvényesülését, az valójában identitásbeli kérdés, és minden európai polgárnak joga van a teljes élethez egész Európában.
„Nincs szó ideológiáról, csak szeretetről és egy 21. századi Európáról”
– húzta alá az uniós biztos, aki a magyar helyzettel kapcsolatban úgy vélekedett, a politikai egyeztetések mellett az alkotmánymódosításhoz időre és alapos társadalmi párbeszédre is szükség van. Ugyanakkor hangsúlyozta, a családi jog szabályozása tagállami hatáskör. Viszont minden esetben tiszteletben kell tartani a nemzetközi kötelezettséget és az európai jogot is, különös tekintettel az egyenlőségre és az emberi jogokra.
Helena Dalli egyenlőségért felelős biztos felszólította a nemzeti kormányokat, hogy fogadjanak el LMBTQ-stratégiákat, figyelembe véve „az ezen csoportokhoz tartozó személyek sajátos egyenlőségi igényeit”.
Dalli Magyarországgal kapcsolatban azt mondta, hogy a jelenleg is napirenden lévő jogállamisági mechanizmus éppen azt teszi majd lehetővé, hogy ne jussanak uniós források olyan helyekre, ahol nem tartják tiszteletben az uniós jogot.
A bizottság által csütörtökön elfogadott stratégia célzott jogi és pénzügyi intézkedéseket irányoz elő. Javasolja továbbá, az uniós bűncselekmények listájának kiterjesztését a gyűlölet-bűncselekményekre, ideértve a homofób gyűlöletbeszédet is.
(MTI/HVG/Nyugati Fény)
(Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt)