A probléma lényege a „vakcina nacionalizmus”.
„Az orosz vagy a kínai vakcina is lehet jó, sőt tudom, hogy kiváló tudósok dolgoznak azokban az országokban is.” – írja legfrissebb posztjában Kemenesi Gábor virológus. Szerinte nem elsősorban ezekkel a vakcinákkal van, sokkal inkább a transzparencia és a függetlenség kétségességével.
Mivel ezen vakcinák bevetéséről főként politikai szintű bejelentések formájában értesült a világ, így
félő, hogy a politikai nyomás járatlan utakra sodorja a vakcinafejlesztési törekvéseket.
Ugyan a bejelentéseket tudományos publikációk is követték, az orosz oltóanyag esetében komoly aggályok merültek fel az adatok valóságtartalmát illetően.
A hivatkozott publikáció szerint az orosz vakcina biztonságossága és hatékonysága nem bizonyított, ahhoz jóval több adatra volna szükség. Ráadásul
az oroszok sem a klinikai 3. tesztelési fázist és annak értékelését, sem a vakcina engedélyezését várták meg,
ez pedig további problémákat vet fel. Egy klinikai tesztfázisban rendkívül komoly nyomon követés zajlik, ha ennek hiányában kezdik alkalmazni a vakcinát, és kiderül valami nem várt fejlemény, az az egész világ bizalmát megrendítheti az oltóanyagban.
A virológus szerint várhatóan több befutó is lesz a jelenleg folyamatban levő vakcinafejlesztéseknél, illetve reménykedik abban, hogy a fent vázolt „vakcina nacionalizmus” nem lesz hosszú életű.
Sorait így zárja:
„Minden bizalmam a tudományé és a tudósoké, remélem a vakcina nacionalizmus nem válik tartós fogalommá és hagyják a tudományt úgy működni ahogy kell. Mindenhol a világon.”
A Nyugati Fény is beszámolt arról, hogy a Pfizer több mint 90%-os hatékonyságú oltóanyagot fejlesztett, amely akár év végére elérhetővé válhat. Eközben a magyar külügyminisztérium orosz és kínai oltóanyagokból vásárolt be.
Kemenesi Gábor teljes posztját itt olvashatod:
(forrás: Kemenesi Gábor/facebook)