Magyar szakértő próbálja megbecsülni, mikor.
A Semmelweis Egyetem beszámolója szerint 10 600 ember vett részt a meghívásos alapon működő, önkéntes vizsgálatokon: azt próbálták eldönteni,
milyen arányban fertőződött meg Magyarország lakossága a koronavírussal.
A felmérés módszertanáról és várható hasznáról a tesztelést koordináló munkacsoport egyik tagja, Vokó Zoltán epidemiológusprofesszort kérdezte a Qubit.
A mintavétel magánháztartásokban zajlott, így az idősotthonok lakóit kizárták a tesztalanyok köréből.
A lap szerint úgy hírlett, hogy a tömeges tesztelést esetleg azért nem kezdték korábban, mert hiányoztak hozzá az alapanyagok és az alapfelszerelés. Szakemberek viszont állítják, hogy az országban több száz automatizált rendszer képes lett volna erre.
A professzor szerint nemcsak a Nemzeti Népegészségügyi Központ, hanem az egyetemek, magánlaboratóriumok is el tudnák végezni a teszteket.
Azt is mondta, a lakosság körében nagyon alacsony az átfertőzöttség.
A kormány lazító intézkedései után többen találkozhatnak egymással.
Emiatt megvan a kockázata annak, hogy a járvány újra belobban.
Hogy ez a kockázat pontosan mekkora, azon múlik, hogy milyen a kontaktusmintázat, azaz kik kikkel találkoznak az országban. Az is fontos kérdés, hogy mekkora az egyes társadalmi csoportokban a fertőzöttek aránya.
Eközben itthon újabb 42 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Meghalt újabb három idős krónikus beteg, ezzel 470 főre emelkedett az elhunytak száma. Az aktív fertőzöttek száma 1674 fő.