Lesújtó jelentés arról, amit a Fidesz-szavazókon kívül már az egész világ lát.
Magyarország 2019-ben átcsúszott a félig szilárd demokráciák sorából a hibrid rezsimek közé – állapítja meg a demokráciák helyzetével foglalkozó amerikai Freedom House nevű szervezet legfrissebb jelentése.
A jelentés a Balkánt, Ukrajnát, Moldovát és Grúziát veszi Magyarországgal egy kalap alá.
Ez nem hangzik jól.
A meghatározás szerint a hibrid rezsimekben tartanak ugyan választásokat, de törékenyek a demokratikus intézmények, és csorbulnak a politikai és polgári szabadságjogok.
A 29 vizsgált országból mindössze tízben van demokrácia, tízben hibrid rezsim, kilencben pedig autoriter berendezkedés – írja a jelentés. Tíz év alatt háromszorosára nőtt a hibrid rezsimek száma, a demokráciáké pedig harmadára csökkent.
A legutóbbi jelentésben Magyarország még félig demokráciának számított, de 2015 előtt még szilárd demokráciaként jellemezték. Vagyis rövid időn belül két kategóriát zuhantunk, ami példátlan a 25 éve rendszeresen kiadott jelentés történetében.
A választások, a korrupció és a helyi demokrácia szempontjából rontottunk az előző évhez képest.
Magyarország a jelentésben 3,96 pontot kapott, pont annyit, mint Szerbia. 4-től számíthatnánk félig szilárd demokráciának.
Mostanra tehát sokkal közelebb vagyunk a balkáni országok átlagához (3,73), mint Közép-Európáéhoz (5,22).
Magyarországgal kapcsolatban a jelentés megemlíti, hogy 2019-ben a kormány megszilárdította az oktatás és a művészeti szféra feletti kontrollját.
A Freedom House szerint, noha az ellenzék fontos győzelmeket aratott az önkormányzati választásokon, a kormány propagandahálózata
folyamatosan támadja az ellenzéki pártokat.
Ráadásul a kormány politikai alapon használ olyan adminisztratív eszközöket, amelyek tovább nehezítik az ellenzékiek életét.
A jelentés végén a Freedom House ajánlásokat is megfogalmaz. Az Európai Uniónak például azt tanácsolják, hogy a tagállami támogatásokat kössék a demokratikus értékek tiszteletben tartásához.
(A teljes jelentés angol nyelven itt található).