Az emberek többsége morális értelemben már kormányváltást akar – véli a volt alkotmánybíró.
A 168 Órának adott interjújában beszélt Stumpf István arról, hogy kilenc évnyi korrupciós botrányok, strómanrendszer kiépítése és a külpolitikai elszigetelődés után mostanra komoly esélye lehet a kormányváltásnak.
Az első Orbán-kormány kancelláriaminisztere, volt alkotmánybíró szerint a miniszterelnöknek olyan hazai érdekeltségi háló létrehozása volt a célja, amely a rendszer fenntartásában érdekelt.
Mára pedig eljutottunk oda, hogy a teljes lakosságot megpróbálja bevonni, szuperkötvényekkel és családi intézkedésekkel, hogy az ország ne függjön a külföldi hitelezőktől.
Véleménye szerint Orbán Viktor a középréteget akarja megerősíteni, a leszakadó rétegek, a nyugdíjasok helyzetének konszolidációját akarja elérni.
Ezért szociális értelemben a lakosság többsége még nem akar kormányváltást, csak morális értelemben igen, illetve van egy érzelmi töltetű lázadás.
„Ha az érzelmi mellett a szociális tiltakozás is megjelentik, akkor ez komolyan veszélyezteti a kormány talpon maradását”.
Stumpf István azt mondta, már alkotmánybíróként sokszor volt markáns véleménye, ami „nem tetszett a fiúknak”, valamint figyelmeztette a kormányt a határokra, amelyeket nem szabad átlépni.
Úgy véli, van szándék a politikai rendszer átalakítására, de Orbán Viktornak azzal is számolnia kell, hogy vele szemben is mindenféle szabály nélkül fognak fellépni.
Az önkormányzati választás
„nagyon komoly vészcsengő volt a kormányzatnak”.
Stumpf komoly elégedetlenséget érzékel a konzervatív értelmiség egy részében, erősen háttérbe szorultak a korábban fontosnak tartott értékek, a Fidesz helyi vezetői közül pedig sokan sem mértéket, sem mércét nem ismernek.
Stumpf nagyon közelinek érzi azt a pontot, ahonnan már nincs visszaút, és nem lehet egy rendszert visszabontani, visszafordítani.