A közgazdász szerint 2021 után jön a nagy pofon, amikor elapadnak az uniós források.
„Amit művelnek, annak semmi köze a kereszténységhez, tipikusan farizeus politika. Ha Krisztus ma élne, kizavarná őket a templomból, mint annak idején a kufárokat”
– mondta Békesi László a HVG-nek adott interjúban a Fidesz-kormányról.
Hozzátette:
az egyházak a politika szolgálólányaivá váltak.
A korábbi pénzügyminiszter szerint a társadalom nagyon jelentős része ma már érdekelt abban, hogy a rezsim hosszabb távon fennmaradjon.
„Egyre több a haszonélvező, és nem csupán az oligarchák, a maffiacsalád.”
– fogalmaz Békesi, aki szerint mindazok nyernek, akik közvetlenül ennek a körnek a megbízásából dolgoznak. A cégek jelentős része akkor érdemel ki alvállalkozói-bedolgozói megbízást, ha a piramis csúcsán állók megkapják a nagy állami megrendeléseket,
és lenyúlhatják a támogatásokat.”
A multinacionális cégek nagy része is beállt a sorba, haszonelvűen együttműködik az oligarchákkal, részese a korrupciónak. Továbbá az a nagyon széles kör is a rendszer fennmaradásában érdekelt, amelyik egzisztenciálisan fenyegetve van.
Békesi úgy látja: majdnem az összes állami-önkormányzati intézmény vezető posztját a rezsim hű emberei vették át, ők döntenek arról, hogy mi történjen a pedagógussal, az orvossal, az ápolóval, a katonával, a bíróval, a tanárral, az akadémikussal, a művésszel – akik egzisztenciális kiszolgáltatottak. Felettük mézesmadzaggal, bunkósbottal uralkodnak.
Békesi szerint a harmadik széles kör a kitaszítottaké, a nyomorgóké, azoké, akik reménytelen helyzetben vannak, esélyük sincs a kitörésre.
„Ha ezt a három nagy csoportot összerakjuk, kiderül, hogy a társadalom többsége voltaképpen
a nemzeti együttműködés rendszerének szilárd bázisát alkotja.”
A rezsim végét a volt pénzügyminiszter szerint az jelentheti, ha 2021 után csökkennek az elosztható források, mert ezzel a támogatóinak az érdekei is csorbulni fognak. A rezsim vélhetően újabb jövedelem- és vagyonátcsoportosításra kényszerül, ami sokak érdekeit sértheti.
Ez feszültséghez, elégedetlenséghez, esetleg tiltakozáshoz vezethet.
Ha ez bekövetkezik, a nemzeti együttműködés rendszere belülről omlik majd össze.