Megérkezett a KSH Demográfiai Portréja.
Szomorú eredmények születtek a tanulmányban: a legnagyobb arányban a 15-19 évesek és a 35 év feletti nők, illetve az alacsony iskolai végzettségűek – ami azt jelenti, hogy sokan közülük a nyolc osztályt sem végezték el – körében nőtt a gyermekvállalás.
Az alacsony végzettségűek és a tinédzser-korúak gyermekvállalási kedvének emelkedése miatt ugyan növekedett a termékenységi ráta, de még mindig nem éri el az uniós átlagot, és a népesség újratermelődéséhez szükséges értéktől is messze van.
A KSH szociológusai szerint ismert ez a jelenség:
Jellemzően olyan országokban figyelhető meg, ahol nagyok a társadalmi egyenlőtlenségek.
A felsőfokú végzettségű nők gyermekvállalási kedve pedig nagyot csökkent az elmúlt öt évben. Az figyelhető meg, hogy minél alacsonyabb az adott csoport végzettsége, annál nagyobb a növekedés a termékenységi arányszámokban.
És ami Orbánéknak a legjobban fájhat: a családalapítási és növekedési hajlandóság sem tud fejlődő pályára állni, egyedül a kétgyermekes családok esetében látható némi növekedés – köszönhetően valószínűleg az ‘ahol kettő elfér, ott három is’ elvnek.
Forrás: Demográfiai Portré/Kapitány – Spéder (2018)
Az ezredforduló óta 8-ról 16 százalékra emelkedett a gyermek nélküli nők aránya, valamint a kétgyermekeseké is szembetűnően csökkent, az ezredforduló óta 78 százalékról 67 százalékra csökkent azok aránya, akik az első után második gyermeket is vállalnak.
(via G7)