A Fidesz-KDNP-s többség megszavazta kedden a Parlamentben a fideszes képviselők által benyújtott civiltörvényt, amely regisztrációs kötelezettséget ír elő a külföldről támogatott civilszervezeteknek.
Emellett a kiadványaikra ezentúl egyfajta „sárga csillagként” rá kellene írniuk, hogy külföldről támogatott szervezetnek minősülnek.
A törvényhez ellenzéki módosító indítványok tucatja érkezett, de ezeket mind elutasította a fideszes többség. Így az 508 milliós állami támogatást kapó CÖF-nek továbbra sem lesz beszámolási kötelezettsége.
A civilek szerint a kormányzat egyetlen célja a nekik nem tetsző szervezetek elnyomása és megbélyegzése.
A Társaság a Szabadságjogokért polgári engedetlenségbe kezd, és nem fogja betartani a külföldről finanszírozott szervezetek átláthatóságáról elfogadott törvényt.
Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója az Indexnek azt mondta: meggyőződésük szerint ez a törvény nem állja meg a helyét sem Magyarországon, sem Európában, ezért szeretnék elvinni az ügyet a magyar bíróságokra, az Alkotmánybíróságra, az Európai Bíróságra és a strasbourgi emberi jogi bíróságra.
A törvény elfogadása után a Helsinki Bizottság is jelezte, hogy nem fognak regisztrálni. Azt írják:
„A magyar Alaptörvényt, az Emberi Jogok Európai Egyezményét és az uniós szabadságjogokat sértő,
nagyon rossz történelmi korszakokat idéző törvényt nem vagyunk hajlandóak szó nélkül végrehajtani.
Így mindaddig, amíg az Alkotmánybíróság és/vagy az Emberi Jogok Európai Bírósága nem bírálja el és hagyja jóvá a szabályozást, nem fogunk regisztrálni.”