A Magyar Nemzet végrehajtást kezdeményez az Országgyűlés gazdasági bizottsága ellen, miután az továbbra sem adta ki azokat a közérdekű adatokat, amire jogerős bírósági ítélet kötelezi.
A lap még tavaly indított pert a gazdasági bizottság ellen, miután a testület fideszes elnöke, Bánki Erik megtagadta a válaszadást a letelepedési kötvényeket forgalmazó közvetítő vállalkozásokkal kapcsolatos közérdekűadat-igénylésünkre.
A bizottságnak február 3-ig kellett volna a közérdekű adatokat a laphoz eljuttatnia. Ez azonban a mai napig nem történt meg.
A kormánypárti politikus titkolózása azért is furcsa, mert a kormányzati kommunikáció szerint a letelepedésikötvény-program
átlátható, transzparens szabályozás,
emiatt a kormánynak semmilyen titkolnivalója sincsen.
A gyakorlat azonban mást mutat. A szóban forgó per előzménye 2015 októberéig nyúlik vissza, a Magyar Nemzet ekkor kapott iratbetekintési lehetőséget az Országgyűlés gazdasági bizottsága által jóváhagyott, többségében offshore cégekből álló közvetítő vállalkozások esetében.
Miután a napilap több furcsaságot is feltárt, ismét betekintést kértek az iratokba, miután a korábbi alkalommal nem másolhatták le a dokumentumokat, amire elvileg jogosultak lettek volna.
A cikk megjelenését követően a bizottság azonban
már nem engedte az újságírókat a dokumentumok közelébe.
Közérdekűadat-igényléseiket is rendre elutasították, ezért fordultak végül a bírósághoz. A nyolc cégből végül hét esetében nem kapták meg az adatokat, mert egy éven belüli, ismételt adatkérést nem engednek meg a jogszabályok, miután
fideszes javaslatra szigorodott az ezt szabályozó jogszabály.
A végrehajtó bíróság többféle eszközzel élhet. A bírósági ítélet kikényszerítésének enyhébb formája pénzbírság kirovása, míg a legdrasztikusabb intézkedés az lehet, hogy karhatalom, azaz rendőri kísérettel foglalja le bíróság által kijelölt végrehajtó az Országgyűlés épületében a közérdekű adatokat tartalmazó aktákat.