Nemzetközi összefogást sürgetnek.
Kilyukadt a csernobili szarkofág
Beszámoltunk róla, hogy kilyukadt a csernobili szarkofág, amelynek az feladata, hogy megakadályozza a radioaktív anyagok kijutását a környezetbe. Ukrajna közlése szerint egy orosz drón lyukasztotta ki a védőburkolatot, míg az orosz külügyi szóvivő azt állította, szándékos ukrán provokáció történt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentése szerint a 100 évre tervezett szerkezeten lyuk keletkezett, így az már
nem képes teljesen betölteni védelmi szerepét.
Az ukrán elnök hangsúlyozta, a helyreállításhoz nemzetközi összefogásra és több millió dollárra lenne szükség, mivel a kár jelentős, és a javítások csak közvetlenül a helyszínen végezhetők el.
Megszólalt a szakértő
Aszódi Attila, Paks2 korábbi kormánybiztosa az ATV Egyenes Beszéd című műsorban elmondta, egy orosz támadás forgatókönyve valószínűbb, ugyanakkor azt is kiemelte, hogy nukleáris veszélytől nem kel tartani a régiónkban. A szakértő „elképesztő arcátlanság”-nak nevezte a támadást, és jelezte, ennek árát az európai országok fogják megfizetni.
Nemzetközi összefogást sürgetnek a kilyukadt csernobili szarkofág miatt
Szakértők mielőbbi nemzetközi összefogást sürgetnek a csernobili atomerőmű védőszerkezetének helyreállítása érdekében, miután a februári orosz dróntámadás komoly károkat okozott a létesítményben. A szarkofág megrongálódása nyomán ugyanis gyengült a reaktorból származó radioaktív anyagok szigetelése.
Aszódi Attila szerint
sem Magyarország, sem Ukrajna lakói számára nem jelent az eset akut veszélyt.
Nem várható olyan eseménysor, amely során nagy mennyiségű radioaktív anyag jutna ki a környezetbe és terjedne tovább – jelentette ki, hozzátéve, ha egy földrengés okán az 1986-ban épült régi szarkofág teljesen összeomlana, akkor csekély mennyiségű radioaktív por szabadulhatna ki, ám ezek jellemzően nehéz részecskék, amelyek nagy valószínűséggel a zárt zónán belül maradnának.
Európa fogja megfizetni Putyinék súlyos hibáját
A szakember ugyanakkor kiemelte, hogy a károk kijavításához komoly pénzügyi forrásokra van szükség. Az Európai Unió, az Egyesült Királyság és Franciaország már felajánlottak összesen 42 millió eurót a legfontosabb javítások elvégzésére, de
a teljes rekonstrukció becsült költsége meghaladja a 100 millió eurót.
A támadás vonatkozásában Aszódi élesen bírálta Oroszországot. Szavai szerint „elképesztő felelőtlenség” egy ilyen létesítményt célba venni.
„A támadók kis költséggel hatalmas károkat okoztak – és most ezt Európa fizeti meg”
– mutatott rá.
Emlékeztetett, a csernobili reaktor katasztrófája 1986 tavaszán történt, ezt követően hónapokon belül elkészült az első szarkofág, amely azonban nem volt teljesen légmentes. 2013-ban a turbinacsarnok teteje részben beomlott, ezért egy új, korszerűbb védőburkolatot építettek. Az óriási acélszerkezetet ráemelték a régi szarkofágra, így jött létre a jelenleg is működő dupla falú, szűrőrendszerrel ellátott szerkezet, amely lehetővé teszi a belső munkavégzést is, miközben meggátolja a sugárzó anyagok kijutását – ismertette a szakember.
Az orosz dróntámadás azonban ennek az új burkolatnak mind a külső, mind a belső falát megrongálta, amelynek következtében több gépészeti elem is károsodott. A professzor szerint amennyiben sikerül időben és teljes mértékben helyreállítani a szerkezetet, a szarkofág képes lesz betölteni eredeti szerepét a következő száz évre is.
Videó: