Ezt hogy magyarázza meg Nagy Márton? Bezuhant a magyar gazdaság, miközben a német szárnyra kapott

2024 és 2025 márciusa között 5,4 százalékkal esett vissza a magyar ipar termelése. Eközben Németországban kilőtt a gazdaság.

2025 márciusában az egy évvel ezelőtti adathoz képest – naptárhatástól megtisztítva –

5,4 százalékkal esett vissza a magyar ipar termelése

– közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Idén az első negyedéves ipari termelési adat is 4,4 százalékkal rosszabb volt, mint a tavalyi első három hónapban.

A KSH azt is elismerte, hogy továbbra is

az akkumulátorgyártás rossz teljesítménye miatt szenved a magyar gazdaság.

Eközben Németországban gyakorlatilag kilőtt az ipar. Februárról márciusra, azaz egy hónap alatt 3 százalékkal bővült a német gazdaság termelése.

Ősszel Nagy Márton még a német gazdaság teljesítményétől tette függővé a magyar ipart

Mint ismert, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban többször is azzal védekezett, hogy a német gazdaság gyengélkedése miatt szenved a magyar ipar.

„Ha nem szedi össze magát Németország, akkor a magyar gazdaság sem fog felpörögni, márpedig ma Németország súlyos beteg”

jelentette ki ősszel Nagy Márton.

A miniszter akkor úgy fogalmazott, hogy „a német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot”.

Nagy azzal védekezett, hogy a magyar gazdaságot folyamatosan sokkhatások érik. Úgy véli, ha Németország nem áll talpra, a magyar gazdaság sem tud beindulni. Külső tényezők nélkül szerinte lehet elérni 3 százalékos növekedést, de ez hosszú távon nem tartható fenn.

A miniszter arról nem beszélt, hogy a magyar gazdaság két egymást követő negyedévben is visszaesést produkált, ezt pedig már a közgazdaságtan is technikai recessziónak minősíti. Vagyis nemcsak a kormányzat által hangoztatott 3-6 százalékos növekedés nem teljesült, hanem az egész magyar gazdaság kritikus pályára állt.

Nagy Márton azt mondta, hogy

nemcsak a német, hanem a kínai gazdaságot is figyelni kell.

A miniszter azt nem mondta, hogy a magyar gazdaságot is esetleg kellene figyelni.

A probléma gyökerének azt látta, hogy a németek folyamatosan kiszorulnak a kínai piacról, pedig sok autó csak exporton képes eljutni Kínába. A már Szijjártó Péter által is sokat szidott uniós védővámokat is kritizálta.

Jellemzően megint a Fidesz-kormányt állította a többieket kioktató „megmondóember” szerepébe

„Elmondjuk, hogy mit kellene változtatni, már-már ordibálunk”

– fogalmazott.

Nagy Márton úgy látta, a franciák megértették, hogy mi a gazdaság jövője, ezért az olcsó energiatermelés érdekében átálltak az atomenerőművekre. Németország ezzel szemben súlyos beteg, amiért nem tehető felelőssé a Fidesz-kormány – magyarázta el a a dolgokat ősszel a nemzetgazdasági miniszter.

Mint láttuk, Németország azóta „kigyógyult” a betegségből, Magyarország azonban egyre rosszabb egészségi állapotba süllyedt.

(ksh.hu/portfolio.hu)