Talán Ukrajna már unalmas.
Donald Trump amerikai elnök felajánlotta az Egyesült Államok közvetítői szerepvállalását India és Pakisztán között a kialakult feszült helyzet rendezése érdekében.
Kapcsolódó: Rendkívüli: Kitört az újabb háború, veszélybe került a világ biztonsága (+videó)
Trump közvetítene India és Pakisztán között, de egyelőre még az orosz–ukrán háborúban sem értek el eredményt
Az amerikai elnök szerdán, egy fehér házi eseményen kifejtette, „jól kijön” a konfliktusban álló felekkel, és mindkét felet jól ismeri. Azt hangoztatta, találkozni akar mind India, mind Pakisztán képviselőivel, hogy kidolgozzák a megoldást.
„Azt akarom látni, hogy leállnak!”
– fogalmazott az amerikai elnök.
Arra utalva, hogy az indiai katonai akció egy pakisztáni fegyveresek által elkövetett terrorcselekményre válaszul született, megállapította, hogy miután a két ország a „fogat fogért” elv alapján járt el, remélhetőleg ezen a ponton megállnak.
„Ha bármit tehetek, hogy segítsek, meg fogom tenni és ott leszek”
– mondta Donald Trump. Mint ismert, az amerikai elnök az orosz–ukrán konfliktusra vonatkozóan is elmondta, hogy mit „akar”, ugyanakkor egyelőre sem egy békemegállapodást, sem egy tűzszünet nem sikerült elérnie.
Kapcsolódó: Váratlan pofonba szaladt bele Putyin: Keményen figyelmeztette Oroszországot az Egyesült Államok
Az amerikai elnök kedden első rövid reagálásában „szégyen”-nek nevezte a kialakult helyzetet India és Pakisztán között.
Az amerikai külügyminiszter is tárgyalt az indiai kormánnyal
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, aki átmenetileg az elnök nemzetbiztonsági tanácsadói posztját is betölti, kedden telefonon beszélt az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadójával.
Trump szerdán a Fehér Házban részt vett az Egyesült Államok új kínai nagykövete, David Perdue eskütételén. Az elnök az általa kijelölt új diplomata feladatául szabta az amerikai–kínai kereskedelmi viták rendezéséhez való hozzájárulás mellett azt, hogy – a kínai kormánnyal fenntartott kapcsolatokon keresztül – működjön közre a Kínából az Egyesült Államokba irányuló kábítószercsempészet megfékezésében. Az amerikai elnök az eseményen arra kérte az új nagykövetet, hogy „adja át” üdvözletét Hszi Csin-ping kínai elnöknek.
Az USA és Kína párbeszédet folytat a kereskedelmi viták rendezéséről
Az Egyesült Államok és Kína magas rangú képviselői a tervek szerint a hétvégén Svájcban először ülnek tárgyalóasztalhoz, hogy a kereskedelmi viták megoldásának módjairól tárgyaljanak. Amerikai részről Scott Bessent pénzügyminiszter vehet részt a megbeszéléseken, aki kedden egy nyilatkozatában fenntarthatatlannak nevezte a helyzetet, és hangsúlyozta, az amerikai 145 százalékos és a kínai 125 százalékos vám kereskedelmi „embargóval” jelent egyet. Úgy vélte, a helyzet elsősorban Kína számára nem fenntartható, mert sokkal több árut szállít az Egyesült Államokba, így a kereskedelem megtorpanása elsősorban a kelet-ázsiai országban vezethet munkaerő elbocsátásához.
„Nem leválni akarunk Kínáról, hanem méltányos kereskedelmet akarunk”
– közölte.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: