Csődöt mondott Izrael híres légvédelmi rendszere: A történtek megdöbbentették a kormányt

A jemeni hútik sikeresen támadták a tel-avivi repteret.

Miből áll Izrael légvédelmi rendszere?

A Vaskupola nevű, többlépcsős, amerikai szisztéma által támogatott légvédelmi rakétarendszert 2011-ben állították szolgálatba azzal a céllal, hogy megvédje az izraeli településeket az elsősorban a Gáza övezetből indított palesztin rakétatámadásoktól. Most Jemenből lőttek ki egy rakétát, ami célt is ért

Tel-Avivtól mindössze húsz kilométerre.

Nem tudta befogni a rakétát Izrael légvédelmi rendszere

A Ben Gurion repülőtér Izrael legfontosabb nemzetközi légikikötője: évente 14,5 millió utas fordul meg ott. Jelenleg utasok helyett egy több mint húszméteres kráter látható a 3-as terminálban. Ez a múlt vasárnapi rakétabecsapódás következménye.

A közösségi médiában olyan képeket lehetett látni, amelyeken fekete felhő szállt fel a repülőgépek és a reptéri épületek mögött. Az utasok a biztonságos helyeket keresték. Néhány ember könnyebben megsérült és egy óráig nem közlekedtek a gépek. A támadást az Irán által támogatott húti fegyveresek vállalták fel. Benjamin Netanjahu bosszút hirdetett.

A hútik nyilatkozatukban hiperszonikus rakétáról beszéltek, az izraeli médiában pedig arról számoltak be, hogy sem az izraeli rakétaelhárítási rendszer, az Arrow 3, sem az amerikai, a THAAD (Terminal High Altitude Area Defense, végfázisú nagy magassági területvédelmi rendszer) nem tudta megállítani a rakétát. Utóbbi befogórakéta ára 12–15 millió dollár.

Irán áll a támadások mögött

A többlépcsős rakétaelhárítási rendszert már októberben sikerült Iránnak áttörnie, amikor több mint 200 rakétát lőttek ki. Ekkor Jeruzsálemtől délre a Nevatim légvédelmi bázison legalább egy tucat rakéta becsapódott. Ilyen mennyiségű rakétával

a legjobb légvédelmi rendszer sem tud sokat kezdeni,

de a jemeni hútik esetében mindössze egyetlen rakétáról volt szó.

A kilövési ponttól a célpontig a rakétának 1800 kilométert kellett megtennie, ez nagyjából 18 percig tartott. Nem volt tehát túl sok idő arra, hogy elhárítsák, ugyanakkor a múltban ez többnyire sikerült.

Technikai hiba

Az izraeli légierő úgy nyilatkozott, hogy ugyan azonosították a rakétát, ám technikai hiba lépett fel az Arrow-befogórakétánál. Az amerikaiak THAAD-rendszere szintén nem tudta hatástalanítani a húti rakétát.

A THAAD-rendszert az Egyesült Államok múlt októberben installálta, reakcióként az iráni támadásra, amely Nevatimet érte. Ennek a rendszernek az a célja, hogy támogassa az izraelit, illetve hogy a távolabbi célpontokat támadja. Tavasszal a Trump-kormány az iráni helyzet kiéleződését követően egy második THAAD-rendszert is küldött Izraelnek.

Több oka is lehet

A Spiegelnek Fabian Hinz rakétaszakértő nyilatkozott, aki három lehetséges magyarázatot talált arra, hogy a rendszer miért mondhatott csődöt.

Az első az, hogy ha a hútik kellőképpen sok rakétát lőnek ki, akkor egy előbb-utóbb célba ér. A második az, hogy a fegyveresek ballisztikus rakétát használtak, amely a hangsebesség többszörösével halad és a hútik elmondása szerint 20.150 kilométer a hatótávolsága. Az izraeli elhárítórendszerek azaz a Vaskupola, a David’s sling, és az Arrow kiszámolják az ellenséges rakéták repülési útvonalát, és általában velük szemben repülve a levegőben megsemmisítik azokat. Ez azonban csak az esetek 90%-ában működik. Ha a hútik olyan rakétát használtak, amelyet irányítani lehet, akkor értelemszerűen nem számítható ki, hogy hol fog földbe csapódni.

Hinz szerint a harmadik lehetséges magyarázat az, hogy a hútiknak valójában kevésbé fejlett rakétáik vannak, és egy ilyen törhetett darabokra, a célpont közelében olyan módon, hogy a robbanófej azonban egyben maradt.

Úgy tűnik, hogy a hútiknak nincs gondja a fegyverutánpótlással, amelynek kapcsán Hinz azt mondta, hogy

„Washingtonnak szemlátomást nincs meg a pontos képe

arról, hogy hogyan tudná a hútik ezen képességét gyengíteni.”

Valódi Hírek