Magyarország simán ráfázhat az Orbán-kormány veszélyes politikája miatt.
Hivatalos: Ukrajna B tervet dolgoz ki a magyar kormány miatt
Ukrajna jelezte, egy B tervet dolgoznak ki arra az esetre, ha a magyar kormány „csak színlelné a párbeszédet”. Az Interfax Ukraine beszámolója szerint az ukrán EU-integrációs és igazságügyi miniszter pénteken kijelentette: csak a május 12-i magyar–ukrán tárgyalásokat követően lehet majd eldönteni, hogy
valódi együttműködés körvonalazódik-e Magyarországgal vagy az Orbán-kormány csak szimulálja az együttműködést.
Olha Sztefanyisina, az európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes kedden tárgyalt Budapesten. Magyarországi látogatásával kapcsolatban egy kijevi sajtótájékoztatón kérdezték az egyeztetésekről és arról, hogy az EU tagállamai közül egyedül Magyarország vétózta meg, hogy a honvédő háborút folytató ország megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.
Ukrajna EU-csatlakozásáról
Az ukrán politikus ismét felhívta rá a figyelmet, hogy a csatlakozási tárgyalások megkezdése nem egyenlő azzal, hogy az ország máris EU-tag lenne, a folyamat ugyanis hosszú időt vesz igénybe. Ezzel természetesen Orbán Viktor is tisztában van, a magyar kormány azonban inkább úgy döntött, mindent megtesznek azért, hogy Ukrajna ne lehessen EU-tag. Ugyanakkor nem világos, hogy Magyarországnak milyen érdeke fűződik ehhez, hiszen egy szomszédos országról van szó, ráadásul ott van Kárpátalja kérdése is.
Tárgyalásokat sürgetnek
Mivel nem pontosan érthető, hogy a magyar kormány milyen álláspontot képvisel az ügyben, az ukrán fél közölte: haladéktalanul tárgyalásokat kell folytassanak egy közös álláspont kialakításáról. A Népszava beszámolójában emlékeztetett, hogy ugyan Ukrajna 2023 decemberében módosította a kisebbségi jogokról szóló törvényt – amelyet korábban az EU is bírált –, a változtatások eredménye nem nyerte el a magyar kormány tetszését. Orbánék továbbra is azt követelik (?) Kijevtől, hogy állítsák vissza a 2015 előtti kisebbségi jogi szintet, különös tekintettel a kárpátaljai magyar közösség helyzetére.
Kapcsolódó: Kimutatta a foga fehérjét Orbán kormánya: Gyalázatos dolgot tettek a kárpátaljai menekültekkel
Bírálták az Orbán-kormány Oroszországhoz fűződő viszonyát is
A kétoldalú kapcsolatok másik érzékeny pontja az Orbán-kormány Oroszországhoz fűződő viszonya. A magyar miniszterelnök az orosz–ukrán háború kezdete óta következetesen Moszkva szempontjait visszhangozza, és rendre azt állítja, hogy Ukrajna nem győzheti le Oroszországot, fennmaradását pedig kizárólag a nyugati támogatások teszik lehetővé.
Felidézték, Orbán többször is sértő módon nyilatkozott Ukrajnáról, az országot „senkiföldjének” minősítette, 2023 áprilisában pedig pénzügyileg nem létező országként említette Ukrajnát. Mindennek következtében egy 2024 februárjában készült közvélemény-kutatás eredménye szerint
az ukrán állampolgárok 52 százaléka ellenséges országnak tekinti Magyarországot (!).
Szintén olaj volt a tűzre, hogy a magyar kormány plakátkampányt indított Ukrajna EU-csatlakozása ellen. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter többször is kijelentette: Ukrajna uniós tagsága hátrányosan érintené a magyar mezőgazdaságot és még a nyugdíjrendszert is. Állításait semmivel sem támasztotta alá.
Dolgoznak egy ilyen forgatókönyvön
Az ukrán politikus azt is elmondta, hogy a magyar–ukrán megbeszéléseket május 12-én Ungváron fogják folytatni, ezen tárgyalások után tudnak majd csak következtetéseket levonni, hogy van-e lehetőség a valódi párbeszéd kialakítására Magyarországgal.
Azon felvetése, miszerint van-e B terv, ha nem sikerül Magyarországot a magyar kormányt lebeszélni a vétóról, a miniszterelnök-helyettes igennel válaszolt, jelezve: már dolgoznak egy ilyen forgatókönyvön.
„Ukrajna mindent meg fog tenni – és még azon túl is –, hogy megnyílhassanak ezek a tárgyalások. Technikai értelemben hat tárgyalási fejezetet is meg lehet nyitni a lengyel és a dán elnökség alatt”
– közölte.
Olha Sztefanyisina kedden Budapestre látogatott egy kijevi delegáció élén. A látogatás célja a magyar–ukrán kétoldalú párbeszéd erősítése volt, különös tekintettel Ukrajna európai uniós csatlakozási törekvéseire.
Sztefanyisina találkozott Magyar Leventével, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkárával. A megbeszélések középpontjában a kárpátaljai magyar közösség jogainak biztosítása, valamint az Ukrajna EU-csatlakozását gátló magyar vétó kérdése állt. A találkozón megállapodás született a május 12-én Ungváron tartandó egyeztetésről is, amelynek kiemelt témája lesz a magyar kormány (fiktív) aggodalmainak kezelése, valamint Ukrajna uniós integrációjának előmozdítása.
„Kellemetlen az Ukrajna ellen irányuló agresszív retorika.
Nyilvánvaló, hogy az sem értékelhető pozitívan, amikor ez politikai célokat szolgál”
– nyilatkozta a látogatást értékelve Sztefanyisina.
Több szakértő is felhívta már arra a figyelmet, hogy Magyarország szempontjából kifejezetten káros lehet a jövőre nézve, hogy az Orbán-kormány ilyen feszült viszonyt alakított ki az országgal. Nem világos pontosan, hogy mindebben mi a nemzeti érdek. Egyes vélemények szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök talán területeket ígért Orbánnak, azért cserébe, hogy az orosz diktátor szolgálatába szegődtek.
Kapcsolódó:
Óriási lehet a baj: Izzadva, rémülten nyilatkozott Orbán a magyar kormány kudarca miatt (+videó)
Súlyos lebukás: Orbán embere elkotyogta, hogy a kormány háborúba küldené a magyarokat a szomszédban
A DK keményen felkérdezte Orbánt: „Miért nem teszi fel végre a Moszkvából kapott csicskacsákót?”
Durván kihúzták a gyufát Orbánék: Keményen nekimentek a magyar kormánynak a nemzetközi jogászok