Bonyolult a kínai állam és a Katolikus Egyház viszonya.
Ferenc pápa meghalt, a konklávé még el sem kezdődött és Kína két papot nevezett ki egyházi főméltósággá. Kína és a Vatikán nem ebben egyeztek meg.
Tesznek az egyház szabályaira
Kínában két püspököt neveztek ki: egyet Shanghaiban, egyet pedig a Henan tartományban. A kánonjog szerint ilyen kinevezéseket csak maga a pápa eszközölhet, mindezt a kommunista párt viszont figyelmen kívül hagyta.
A shanghai egyházmegyét ezentúl Wu Jianlin vezeti, a henanit pedig Ji Janlin; mindezt egybehangzóan állítják a katolikus hírügynökségek a Spiegel beszámolója szerint.
A Vatikán egyelőre hallgat az ügyben, fontosabb dolguk is van a napokban
A Szentszék egyelőre nem nyilatkozott az ügyben, habár azt tudni lehet, hogy 2018-ban a két állam úgy egyezett meg, hogy a Kínai Kommunista Pártnak lehet beleszólása a kinevezésekbe; az erről szóló dokumentum azonban titkos.
Az egyezmény miatt akkoriban hevesen kritizálták Ferenc pápát, aki igyekezett jó viszonyt kialakítani Pekinggel annak ellenére, hogy ezzel háttérbe szorultak a Tajvannal ápolt kapcsolatok.
A Kínai Kommunista Párt évtizedekig levegőnek nézte a Katolikus Egyházat
A Vatikán és a kínai állam kapcsolata sosem volt konfliktusmentes, azonban Ferenc halálát követően a kínai hírügynökségek gyakorlatilag elrejtették oldalaikon a egyházfő haláláról szóló jelentést és csupán néhány nappal később, a külügy adott ki rövid közleményt, amelyben részvétüket fejezték ki.
A minisztérium szóvivője Guo Jiakun akkor azt nyilatkozta, hogy
„Kína készen áll arra, hogy a Vatikánnal egyetértésben dolgozzon a kínai–vatikáni kapcsolatok folyamatos ápolásán.”
Peking 1951-től egészen Ferenc pápa megjelenéséig semmilyen kapcsolatban nem állt a Szentszékkel; az elvileg másfél milliárd fős országban csupán 12 millió katolikus él.
(spiegel.de nyomán)