Matolcsy Ádám egy trükkel kaparintotta meg a budavári kincstárépületet.
Budán, az Úri utca 72. alatt található az egykori kincstárépület. Ezt az ingatlant 2015-ben vette meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványa 795 millió forintért. A lerobbant épületet ezután 3,4 milliárd forintért újítatta fel Matolcsy Ádám barátjának, Somlai Bálintnak a cége.
Gyorsan átjátszották Matolcsy Ádám cégének a történelmi épületet
Aztán 2019-ben átjátszották az ingatlant az MNB-s Optima Befektetési Alapkezelő Zrt.-nek, ahonnan még egy ugrással a Skygreen Kft. magántulajdonába került. Az épületet egy társasházi megoldással jogilag ketté osztották, a kisebbségi tulajdonosa 200 milliós eszközállománnyal szállt be, míg az ingatlan többsége a Skygreen Kft.-hez került.
Ez utóbbi vállalat Matolcsy Ádám tulajdonában van, aki gyakorlatilag azonnal hitelfedezetül kezdte használni a történelmi budavári épületet.
Ám az igazi feketeleves csak ezután jött. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) dokumentumaiból derült ki, hogy miután a jegybank alapítványa eladta az ingatlant Matolcsy Ádámnak,
havi 43 millió forintért visszabérelték azt, amit közpénzből újítottak fel korábban
– pontosabban olyan vagyonból, ami korábban „elvesztette közpénz jellegét”.
Matolcsy Ádám női álnéven igazgathatta a közpénzszivattyút
Az ÁSZ jelentése szerint 266 milliárd forintnyi közpénz veszhetett el, és az Optima Befektetési Zrt. még nagyobb, 500 milliárd forintos vagyonnal gazdálkodott. Ebben a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) pénze is benne volt. Azóta az is kiderült, hogy valójában 563 milliárd forint érintett a botrányban.
Kapcsolódó: Történt egy „kis” számítási hiba: Így tüntettek el még 63 milliárd forintot Matolcsyék
Eközben a pénzből olyan cégek is részesültek, amelyek Matolcsy György fiának környezetéhez köthetők. Beszámoltunk róla, hogy Matolcsy Ádám Kovács Petra fedőnéven irányíthatta magántőkealapos birodalmát. Mindemellett a Mészáros Lőrinc tulajdonába tartozó MBH Bankon keresztül 22,4 milliárd forint hitelt nyújtottak Matolcsy György fiának érdekeltségének. Az MNB-vagyonból megszerzett lengyel ingatlanvállalat, a GTC pedig
40,3 milliárd forintot tudott megszerezni a jegybank segítségével.
A Fidesz 9 éve egy bírósági döntéssel szembemenve törvénybe foglalta, hogy a jegybanki alapítvány pénze nem közpénz. Akkor Kósa Lajos frakcióvezetőként hosszan magyarázta, hogy „az alapítványi pénz alapítványi pénz”, amihez már semmi köze annak, aki oda berakta. Végül az Alkotmánybíróság semmisítette meg a törvényt.
(444.hu nyomán)