Magyarország, 2025.
Ilyen még nem volt Magyarországon: Kövér miatt megválasztott képviselőket tilthat ki a Parlamentből az állampárt
Nagy nap érkezett el a magyar Országgyűlés történetében. Ugyanis a magyarországi parlamentáris demokrácia történetében hétfőn
először tilthatnak ki országgyűlési képviselőket a Parlamentből.
Hétfőn szavaz az Országgyűlés Kövér László fideszes házelnök határozati javaslatairól, amelyek szerint 5 momentumos politikust és Hadházy Ákost büntetné meg, amiért március 18-án tiltakoztak a Pride betiltását is lehetővé tevő gyülekezési törvény korlátozása miatt. Emlékezetes, az ellenzéki képviselők füstgyertyás akcióval zavarták meg az ülést, hogy tiltakozzanak a jogszabály elfogadása ellen.
Azonnal intézkedett a házelnök
Kövér László fürge magatartást tanúsított, és alig három nappal később már ki is szabta a büntetést a képviselőkre, akik ezt követően fellebbeztek a mentelmi bizottságnál. A végső döntést az Országgyűlés mondja ki: amennyiben a házelnök javaslatát elfogadják, a képviselők várhatóan szeptember végéig nem léphetnek be az Országház területére, és a következő hónapokban összesen 82 millió forintot vonnak majd le a tiszteletdíjukból.
Mennyi az annyi?
A Telex emlékeztetett, hogy Hadházy Ákosnak 6 havi fizetéséről, összesen 12 012 570 forintról kell lemondania, a pénzt részletekben vonnák le tőle. A Momentum öt képviselőjének összesen 70 473 744 forintos bírságot indítványozott a házelnök, a képviselők tiszteletdíjai a betöltött tisztségeik függvényében eltérőek:
- Bedő Dávid: 24 025 140 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Lőcsei Lajos: 14 415 084 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Sebők Éva: 11 211 732 forint (4 havi tiszteletdíj);
- Tóth Endre: 11 211 732 forint (4 havi tiszteletdíj);
- Gelencsér Ferenc: 9 610 056 forint (4 havi tiszteletdíj) – sorolták.
Kiket tiltana ki Kövér László?
A pénzbüntetésen felül Kövér László 12 ülésnapra kitiltaná Bedő Dávidot, Lőcsei Lajost és Hadházy Ákost, míg Gelencsér Ferencet, Sebők Évát és Tóth Endrét 6 ülésnapra sújtaná szankcióval. A büntetés a szavazást követő kedden lép életbe. A három füstgyertyázó képviselő a tavaszi ülésszakban már nem is térhet(ne) vissza az Országházba, legközelebb csak szeptemberben léphetnek újra az épületbe.
„Az Országgyűlés ülésének akadályozása az egyik legsúlyosabb fegyelmi jogsértés, ami a legfőbb népképviseleti szerv működését, ezáltal pedig az állam alkotmányos működését támadja. A képviselő példátlan magatartása kihívóan közösségellenes és alkalmas volt arra, hogy megbotránkozást keltve rombolja az Országgyűlés tekintélyét és az ülés méltóságát is”
– idézték a Kövér házelnök határozatában foglaltakat.
„A füstgyertya működtetése tűzveszélyt is jelentett közvetlen környezetére, a képviselők testi épségére és a plenáris ülésterem berendezésére is”
– fogalmazott Kövér, hozzáfűzve, „a képviselők a médiafigyelem felkeltése érdekében ezek kockázatát teljes mértékben figyelmen kívül hagyták”. Megjegyezzük, a gyülekezési törvény csorbítása miatt tiltakoztak az ellenzéki politikusok, nem pedig a „médiafigyelem” okán.
Kapcsolódó: Az ENSZ is felszólította Orbánékat: Vissza kell vonni az alapvető emberi jogokat sértő törvényeket!
A házelnök büntetőfeljelentést is tett
Az Országgyűlés sajtóirodája egyébiránt a Telexnek is megerősítette, hogy
korábban még soha nem tiltottak ki képviselőket a Parlamentből, a rendszerváltás óta ez most fordul elő először.
„Abszurdnak találjuk, hogy megválasztott parlamenti képviselőket ki lehet tiltani a Parlamentből”
– mondta a lapnak Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője, közölve: az ügyet elvinnék egészen az Emberi Jogok Európai Bíróságáig is. A politikus elmondta, nem látják értelmét a parlamenti munkának, ezért az utcai megmozdulásokra fognak koncentrálni a jövőben.
Kövér László egyébként nem volt elégedett azzal, hogy csak pénzbüntetést szabott ki az ellenzéki képviselőkre, ezért a házelnök büntetőfeljelentést is tett.