Döntöttek a bíborosok: Megvan, mikor kezdődik a pápaválasztó konklávé

Elindult a visszaszámlálás a Vatikán területén: május 7-én kezdődik a pápaválasztó konklávé.

A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik – jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő.

Az időpontról a bíborosi testület tagjai határoztak a Ferenc pápa halála óta tartott hétfői, ötödik informális találkozójukon, amelyen több mint 180 bíboros vett részt.

Ferenc pápa utódjáról a bíborosi kollégium

135, nyolcvanévesnél fiatalabb tagja jogosult dönteni.

Felkészül a Vatikán: kik a pápaválasztó konklávé fő esélyesei?

Továbbra is az olasz

Pietro Parolin tűnik a legesélyesebbnek

arra, hogy a következő pápa legyen – derült ki a polymarket.com hétfő délutáni állásából.

A Polymarket egy úgynevezett hírpiac, ami piaci módszerek alapján jelez előre például választási eredményeket. A súlyozásban fontos szerepet kapnak a fogadási eredmények beszámítása, emiatt például sokkal pontosabban jelezte előre ez az oldal Donald Trump novemberi győzelmét, mint a közvélemény-kutatások.

A pápaválasztás esélyei hétfőn délután így állnak:

  • Pietro Parolin: 28 százalék,
  • Luis Antonio Tagle: 20 százalék,
  • Matteo Zuppi: 13 százalék,
  • Peter Turkson: 11 százalék,
  • Pierbattista Pizzaballa: 7 százalék,

Jól látszik, hogy az első két helyen álló bíboros igencsak „ellépett” a mezőnytől.

Ezt kell tudni Pietro Parolin bíborosról

Parolin bíborosról korábban megírtuk, hogy 70 éves, 2013 óta a Vatikán államtitkára. Diplomáciai tapasztalata kiemelkedő, számos kényes tárgyalást vezetett Kínával és a Közel-Kelet országaival. Teológiailag mérsékeltnek tartják, aki stabilitást hozhat, miközben bizonyos mértékig fenntartja Ferenc pápa reformjait. A Vatikán bürokráciájában való jártassága miatt azok körében is népszerű, akik a folytonosságot keresik.

Tagle bíboros, 67 éves, Ferenc pápa belső körének megbecsült tagja volt, és erősen kötődik az evangelizáció és a befogadás üzenetéhez. Korábban vezette a Népek Evangelizációjáért felelős kongregációt. Progresszív irányultságú, és Ferenc reformjainak folytatójaként tekintenek rá. Ázsiai származása – különösen a gyorsan növekvő katolikus közösségű Fülöp-szigetekről – szimbolikus jelentőségű is lehet.

Természetesen a pápaválasztás kimenetele nagyon bizonytalan, a választásra jogosult bíborosok sem tudják a legtöbbször megjósolni, ki lesz a következő egyházfő. Így a fenti számokat is inkább csak érdekességként érdemes kezelni.

(MTI nyomán/Nyugati Fény)