Kulcsfontosságú fejleménynek értékelték a büntetőfeljelentést.
Az MNB új vezetése büntetőfeljelentést tett hűtlen kezelés miatt
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványaihoz köthető új vezetés csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, számvitel rendjének megsértése, valamint tartozás fedezetének elvonása
miatt tett büntetőfeljelentést (!)
– értesült az index.hu.
Kapcsolódó: Mi folyik ott? Lesújtott Varga Mihály Matolcsy embereire
Az MNB igazgatósága – az Állami Számvevőszékkel (ÁSZ) egyetértésben – arról is döntött, hogy a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) 400 millió forint vagyonjuttatásban részesül, hogy a korábbi vezetés pénzügyi lépéseit teljeskörűen tudják feltárni.
Varga Mihály új korszakot nyit?
A portál információi szerint Varga Mihály új jegybankelnök „új korszakot” óhajtana nyitni. A volt pénzügyminiszter az átláthatóságot és a felelős gazdálkodást hirdetve
azonnal nyomozást kezdeményezett a botrányos ügyletek miatt.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az ügy valóban komoly, amelynek súlyát az is jelzi, hogy az utolsó napokban is történhettek olyan pénzügyi tranzakciók, amelyek szintén jogellenesnek minősülhetnek.
A jegybankelnöki poszton a Matolcsy Györgyöt váltó Varga Mihály új vezetőket nevezett ki a PADME alapítvány és az Optima élére. Feladatként pedig azt határozta meg számukra, hogy valamennyi jogi lehetőségre és területre kiterjedő vizsgálatot folytassanak le az MNB korábbi működésének feltárására vonatkozóan (!).
„Az Optima-csoport – az alapítói célokkal ellentétesen – magántőkealapok közbeiktatásával több országon és vállalkozói szinten átívelő, rendkívül bonyolult céghálózatot épített fel, amelyek kialakítására az ÁSZ nem azonosított racionális gazdasági indokokat”
– írták az Állami Számvevőszék jelentésében, amelyet március 19-én tettek közzé.
A portál beszámolója szerint a dokumentumokból megállapítható, hogy február 28-án – Matolcsy György korábbi jegybankelnök utolsó napjaiban – az akkori ügyvezetés egy értékpapírkölcsön-ügylettel kívánt volna átruházni jelentős vagyont az Optima-csoport anyavállalatára, a Quartz-csoportra.
„Az ügylet az új vezetés szerint egyrészt
jogszabályba ütközött, másrészt csalárd szándékkal köthették, illetve vélhetően színlelt szerződés volt”
– közölte a lap forrása, aki azt is megjegyezte, hogy a korábbi vezetés egy értékpapírkölcsön-ügylettel próbálta meg vagyonátadásra rábírni az Optima-csoport anyavállalatát.
Zűrös tranzakciók történtek Matolcsy utolsó hónapjaiban
A friss fejleményeket meghatározó jelentőségűnek értékelték az ügyben. A lap értesülései szerint éppen Matolcsy György utolsó hónapjaiban történtek olyan tranzakciók, amelyek célja a vagyon jelentős részének átcsoportosítása lehetett. Ezek közé tartozik a már említett értékpapírkölcsön-ügylet is, amellyel kapcsolatban
még a bűncselekmény gyanúja is felmerülhet.
Mindennek értelmében az új kuratórium büntetőfeljelentése nemcsak a korábbi évekre terjed ki, hanem a hatalomátadás előtti időszakra is.
Kapcsolódó:
Teljes volt a pánik a jegybankban: Így zajlott Matolcsyék utolsó napjaiban a vagyonkimentés
Itt az Orbán-kormány beismerő vallomása: Riasztó üzenetet küldött Varga Mihály