Ez még csak a kezdet: szerdán indul a nagy sztrájk az MKKSZ szervezésében.
Szerda reggeltől a főváros több kerületében, a Főpolgármesteri Hivatalban, valamint több mint egy tucat vidéki helyszínen is
sztrájkba kezd több ezer önkormányzati köztisztviselő
– közölte a hvg.hu-nak Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke. A szakszervezeti vezető közlése szerint az érintett helyeken nem veszik fel a munkát többek között
- az anyakönyvvezetők,
- a pénzügyesek,
- az adóigazgatási ügyintézők,
- valamint a hagyatéki ügyintézők sem.
Megfenyegették a sztrájk végrehajtására készülő köztisztviselőket az MKKSZ szerint
Megírtuk, hogy az Orbán-kormány nem hajlandó tárgyalni a kormánytisztviselők fizetésemeléséről, ezért a kormánytisztviselők bejelentették, hogy sztrájkolni fognak – tudatta lapunkhoz is eljuttatott közleményében az MKKSZ.
„A bértárgyalásokon a főispánok nem voltak hajlandóak részt venni, noha ez a feladatuk lenne.
Helyette megfenyegették azokat, akik sztrájkra készülnek”
– írták.
Az MKKSZ egyeztetést kezdeményezett a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal is, amelyet elutasítottak, azonban ez egyértelműen törvénytelen. A kormány minden szinten bojkottálja az egyeztetést, a közigazgatási dolgozók béremeléséről egyáltalán nem akar tárgyalni a kabinet.
Több szakszervezet is szolidaritását fejezte ki
Az ELTE szakszervezete közel 900 fő nevében vállalt szolidaritást, amelyhez csatlakozott a Vasas Szakszervezeti Szövetség is. A Győri Ipari Parkban a dolgozók vonulásos demonstrációt tartanak.
Az Egyesült Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Pedagógusok Szakszervezete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kék szalagot viselve fejezi ki szolidaritását.
A Szakszervezetek Akció Szövetsége, a Fővárosi Közszolgálati és Közszolgáltatási Szakszervezetek Szövetsége, a Köztisztviselői Érdekegyeztető Fórum Munkavállalói Oldalának szakszervezetei, és a Belügyi Rendvédelmi és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezete is
támogatják az MKKSZ sztrájkját.
A közlekedési szakszervezetek 12 órakor dudálással jelzik a szolidaritásukat.
Bejelentették a követeléseiket
A sztrájkkal az a céljuk, hogy
érdemben emeljék meg a nettó 230–280 ezer forintos fizetésüket.
A lap megjegyezte, hogy közel húsz éve – 2008 óta – változatlan az az illetményalap, amelyet a végzettséggel és a tapasztalati évekkel kombinálva számítanak ki a köztisztviselők fizetésére vonatkozóan. A szakszervezetek álláspontja szerint a jelenlegi 36 800 forintos illetményalapot legalább 80 ezer forintra kellene emelni.
További követeléseiket is világossá tették:
- állítsák vissza a köztisztviselői életpályát és a valós előmeneteli lehetőséget, megfelelő fizetésekkel;
- rendezzék törvényben a bérek (illetményalap) évenkénti automatikus emelését az infláció mértékének megfelelően, vagy az előző évi nemzetgazdasági átlagkereset növekedéséhez igazodóan, hasonlóan a polgármesterek béréhez;
- kapják meg a központi állami támogatást az önkormányzatok a megemelt törvény szerinti illetményalap kifizetéséhez;
- módosítsák a jegyzőkre vonatkozó alapilletmény szorzóit, oly módon, hogy keresetük igazodjon a polgármesteri illetményhez;
- egészüljenek ki a bértáblák 18. és 19. fokozattal, tekintettel a nyugdíjkorhatár jelentős megváltozására,
- vezessék be a diplomás bérminimumot, hogy néhány éven belül elérhető legyen az „1 millió forintos átlagbér”;
- tartsanak lépést a diplomás fizetések a diplomás átlagbér emelkedésével;
- legyen egyeztetés a munkáltató és a szakszervezet között a bérek áttekintésére, átláthatóságára, felzárkóztatására – sorolták.
Boros Péterné úgy értékelte, hogy egy eredményt már biztosan elértek: Orbán Viktor kormánya bejelentetést tett arról, hogy a következő hónapokban két lépésben, kétszer 15 százalékkal emelik majd meg azoknak az önkormányzati köztisztviselőknek a fizetését, akik tízezer főnél kisebb településen dolgoznak.
Ugyanakkor a nagyobb településeken – az önkormányzati köztisztviselők 60 százalékának esetében – általában véve
nem lesz rendelkezésre álló forrás a fizetések emeléséhez (!).
Az állam ugyanis nem biztosít forrást, a kivetett szolidaritási hozzájárulási adó pedig túl nagy terhet jelent a városoknak. Volt olyan település, ahol még a létszámot is csökkenteni kellett – írták.
Az MKKSZ vezetője hangsúlyozta:
a szerdai sztrájk csak a kezdet,
úgy tervezik, a jövőben is hasonló módokon küzdenek majd a kormánytisztviselők alacsony fizetései miatt. Felhívták a figyelmet arra, hogy esetükben a bíróság még nem bírálta el jogerősen a sztrájk legális megtartásához szükséges beadványt, ám ha ez megtörténik, akkor még többen dönthetnek arról, hogy megtagadják a munkát (!).
Navracsics minisztériuma nem volt hajlandó tárgyalni
A szakszervezetek jelezték azt is, hogy a tárgyalások lebonyolítására kijelölt Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium nem volt hajlandó leülni velük egyeztetni. A tárca ezzel kapcsolatban a lapnak azt közölte, hogy álláspontjuk szerint „a szakszervezet nem a törvényeknek megfelelően szervezte a sztrájkot, ezt pedig a bíróság is megállapította”.
„A bíróság ítéletéből úgy tűnhet, hogy a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete a kormánytisztviselőket és az önkormányzati köztisztviselőket félretájékoztatta, és
szakmai célok helyett politikai célok vezérlik.
Bízunk benne, hogy a szakszervezet részéről a jövőben az esetleges politikai célok helyett szakmai célok kerülnek előtérbe a jogszabályok maradéktalan betartása mellett”
– közölte a Navracsics Tibor vezette tárca.
„Jogszerű kezdeményezés esetén természetesen a kormány eleget tesz a jogszabályokban foglalt kötelezettségeinek, és a sztrájk jogosságától/jogellenességétől függetlenül elkötelezett a köztisztviselők és kormánytisztviselők illetményemelése iránt”
– írták még.
(MKKSZ/Facebook)
Kapcsolódó:
Betelt a pohár: Méretes országos sztrájkot hirdettek az önkormányzati köztisztviselők
Elfogyott a türelem: Hatalmas sztrájkot jelentett be Magyarország egyik legnagyobb szakszervezete
Összeér a tiltakozási hullám: A bírák után a kormányhivatalnokok is tüntetésre készülnek