Csak akkor reagál a rendszer, amikor már nagy a baj. Így néz ki ma Magyarországon a gyermekvédelem.
Bár a kormány a legtöbb intézkedést a „gyermekvédelemmel” indokolja, mégis pont számukra nem nyújt védelmet. Szakemberek szerint a gyermekvédelem nem időben és nem jól reagál a droghasználó fiatalokra. Arra is figyelmeztettek, gyakran az intézetben válnak függővé a fiatalok – írta a nepszava.hu.
A Bagázs Egyesület társelnöke, Both Emőke szerint csak akkor reagál a droghelyzetre a gyermekvédelem, amikor már nagy a baj, és akkor sem jól. A bagi és dányi romatelepen élő fiatalokat támogató egyesület vezetője kijelentette:
ezen a területen az alapellátás eszköztelen, kapacitás és forráshiányos,
ahogy a szakellátás és a nevelőszülői rendszer is.
A kormány zéró toleranciát hirdetett, de a megelőzésről egy szó sem esik
Megírtuk, Horváth László a kábítószer-kereskedelem felszámolásért felelős kormánybiztos benyújtotta a kábítószer-ellenes törvényjavaslatot. A javaslat vitája szerdán kezdődött el a Parlamentben. Ebben szigorításokat vezet be a kormány a drogfogyasztókkal és a drogterjesztőkkel szemben. Ezentúl a pszichoaktív anyagok is kábítószernek minősülnek.
Komoly változás, hogy a drogfogyasztók akkor mehetnek mostantól elterelésre (rehabilitációra), ha feldobják a dílerüket. A jövőben a kereskedők ingatlanjait is elkobozhatják.
Zacher Gábor toxikológus már a kormányzati bejelentés előtt jelezte, a drogok elleni küzdelem központi eleme a megelőzés kellene legyen, nem pedig a besúgó módszerekre építés.
És mi lesz a megelőzéssel?
Ám a megelőzésnek és a rehabilitációnak alig jut szerep, így érdemi változás nem várható.
Both Emőke szerint a gyerekvédelmi alapellátásnak lenne a feladata, hogy észrevegye, ha egy gyermek drogot használ. Az, hogy ez nem történik meg, elsősorban a létszámhiánnyal és az eszköztelenséggel magyarázható. Magyarországon ugyanis
legalább 25 család tartozik egyetlen alapellátásban dolgozó gyermekvédelmi szakemberhez.
A fiataloknak a rehabilitáció pedig önkéntes, így ha el is jutnak a megfelelő terápiás intézménybe, utána hazaköltözik a droghasználattal fertőzött szegregátumi lakóhelyére, és újra visszaesnek. A szakember szerint a zárt intézet lenne számukra megoldás, ilyen lehetőség viszont nincs – mondta.
Mire a gyermekvédelem kiemeli a fiatalt a családból, általában már életveszélyben van, vagy bűncselekményeket követ el.
Valódi stratégia kell politikai szemfényvesztés helyett
Kardos Tamás, a TASZ drogjogi szakértője is kemény véleményt fogalmazott meg. Szerinte ha a kormány meg akarja védeni a fiatalokat a drogok káros hatásaitól, akkor
egy átgondolt stratégiára lett volna szükség,
ám ilyennel csak Magyarország nem rendelkezik az Európai Unióban (EU).
„A politikai szemfényvesztésre épülő új törvény helyett a szakemberek, szakmai szervezetek évtizedek óta megfogalmazott tudására kellett volna építeni, amely a távlati célokat szem előtt tartva az aktuális kihívásokra is reagál. Ehelyett az új drogtörvény a tervezet szerint rendészeti kérdést csinál szociális és gyermekvédelmi problémákból. Ugyan a kormány szinte minden döntését a „gyermekvédelem” jelszavával indokolja, e módosítással sem nyújt valódi védelmet a gyerekeknek”
– idézte a portál.
Szörnyűségek várhatnak a drogfüggő fiatalokra
Megírtuk, pert nyert első fokon a gyermekotthonok és a felelős állami szervek ellen egy volt állami gondozott, bántalmazott fiatal ügyében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A 2021-ben indult eljárás végén a Fővárosi Törvényszék kimondta, a minisztérium és a fenntartó megsértette a fiú egyenlő bánásmódhoz való jogát azzal, hogy
nem biztosítottak számára megfelelő nevelőszülői ellátást.
A gyermekotthonok pedig a testi épséghez és egészséghez fűződő személyiségi jogait sértették meg. Nem nyújtottak számára dr0grehabilitációt, és folyamatosan bántalmazó, megfélemlítő környezetnek tették ki.
Jogellenes volt az is, hogy indokolatlanul zárták el egy elkülönítő szobába,
ami súlyos lelki károkat okozott neki.
A bagi és dányi romatelepen élő fiatalokat támogató Bagázs Egyesület követte Ricsi életét, akinek képviseletében a TASZ eljárt és mindent dokumentáltak. A fiatalember végül a speciális fiatalokkal foglalkozó, zártan működő Kalocsai Gyermekotthonba utalták be.
Ott azonban az első perctől kezdve bántalmazták.
„Ebben az intézményben a frissen bekerülő gyerekeket »betörik«, ez történt Ricsivel is. A csoport legkeményebb tagjai –
a nevelők hallgatólagos beleegyezésével és támogatásával – verik az új fiúkat”
– számolt be akkor portál. A büntetés eszköze a gumiszobába zárás, vagy a sötét, hideg elkülönítő szoba is. Ott 24 órát kell eltölteni alsónadrágra vetkőzve. Az intézeti jegyzőkönyv szerint Ricsi azért került többször oda, mert feleselt és káromkodott.
(Kiemelt képünk illusztráció)
Kapcsolódó:
Durva ítélet született: Kiderült, hogy az állami gondozott gyerekeket bántalmazták
Mentőt hívtak egy tanulóhoz: Diákok terjesztettek kábítószert egy gödöllői iskolában (+videó)