Nincs menekvés.
Soha nem látott,
kíméletlen jogszabályok jönnek a kábítószer-kereskedők ellen,
hiszen szerdán a parlament megkezdte a kábítószer-ellenes törvényjavaslat vitáját – ezt Horváth László kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos jelentette be Magyarország Kormánya közösségi oldalán.
Megírtuk, szigorításokat vezet be a kormány a drogfogyasztókkal és a drogterjesztőkkel szemben. Ezentúl a pszichoaktív anyagok is kábítószernek minősülnek. Komoly változás, hogy a drogfogyasztók akkor mehetnek mostantól elterelésre (rehabilitációra), ha feldobják a dílerüket. A jövőben a kereskedők ingatlanjait is elkobozhatják.
Nyomukban csak erőszak, pusztulás és félelem jár
A kormánybiztos azt közölte: felszámolják azt a helyzetet, hogy a kábítószer-kereskedők inváziószerűen elárasztják az országot a mérgeikkel, és
„abból is elegünk van, hogy a fiatalokat célba véve a nyomukban csak erőszak, pusztulás és félelem jár”.
Arról a kormánybiztos nem beszélt, az elmúlt 15 évben a kétharmados többségükkel
miért nem léptek fel ekkora szigorral a dílerekkel szemben.
Kiderült, az új javaslat szerint teljes vagyonelkobzás vár majd a kábítószer-kereskedőkre. A tudatmódosítóval való visszaélés pedig új bűncselekmény lesz. Már kis mennyiségű „partidrog” árusításáért is akár két év börtön járhat – részletezte a törvényjavaslat legfontosabb pontjait. A kábítószer-kereskedőket évekre akár ki is tilthatják településekről vagy az ország bizonyos régióiból.
„Nincs kegyelem a visszaeső kábítószer-kereskedőknek”
– rögzítette a kormánybiztos.
Azok a vendéglátóhelyek is bezárásra kerülnek, ahol megtűrik a dílereket
A javaslat fontos eleme, hogy nem kerülhet feltételes szabadságra az, akit másodszorra kapnak el. Azokat a szórakozóhelyeket is bezáratják – akár egy évre – ahol eddig esetleg megtűrték a kábítószer-kereskedőket. A bezárás okát ki is táblázzák majd ezekre a helyekre.
A kábítószer-fogyasztók az új jogszabály szerint csak akkor kaphatnak kedvezményt a büntetésből, és akkor mehetnek elterelésre,
ha „feldobják” (sic!) a dílerüket és segítik a rendőrség munkáját.
De ezzel is csak legfeljebb kétszer kerülhetik el a büntetésüket.
A kábítószer hatása alatt elkövetett bűncselekmények minősített esetté válnak, így súlyosabb büntetést vonnak majd maguk után. Ha valakit nyilvános helyen, kábítószer hatása alatt talál a rendőrség,
akár három napra közbiztonsági őrizetbe veszik.
Vége a trükközésnek
„Hamarosan tehát elfogadjuk a kábítószer-ellenes törvényt.
Már nem lesz értelme mindenféle vegyi trükköket kitalálni azért, hogy olyan mérgeket dobjanak a piacra, amelyek nem szerepelnek a tiltólistán, hiszen innentől kezdve ami kábítószerként működik, az kábítószer”
– tudatta Horváth László. Hozzátette: a szereknek nem a kémiai és a vegyi összetétele számít, hanem a szándék. Ezért büntetni fognak minden olyan esetet, amikor valaki bódító, kábító anyagot hoz forgalomba és terjeszt.
„A kábítószer-kereskedőkkel nincs alku. Egyet tehetnek, pakolnak és eltűnnek az életünkből”
– nyomatékosította a kormánybiztos.
A megelőzés is fontos lenne
Zacher Gábor toxikológus azt mondta, hogy a függőkre nem hatnak majd ezek az eszközök,
a megoldás a megelőzés lenne.
Jelenleg a megelőzésre mindössze évente 150 millió forint áll rendelkezésre, ami nem elegendő. Az az első Orbán-kormány idején ugyanerre a célra még kétmilliárd forintot szántak. Kifejtette, azokat a megelőzési programokat, amiket be lehetne vinni az iskolákba, akkreditáltatni kéne. De az ezzel foglalkozó bizottság három és fél éve nem működik. Így sajnos a központilag szervezett megelőzési politika nem működik.
Szerinte a jelenlegi intézkedések részben jelentenek csak megoldást, a hatékony visszaszorításhoz szükséges egyéb területekkel egyelőre úgy látszik, nem foglalkoznak. Emlékeztetett, hogy a Magyarországra érkező kábítószereknek
jelenleg körülbelül 10 százalékát tudják lefoglalni,
és szerinte ebben a legjobb elérhető eredmény maximum 25 százalék lenne. Tehát ez nem okozna olyan áremelkedést, ami a fogyasztók számára visszatartó erő lenne.
Pedig fontos lenne, hiszen a szerhasználók jelentős része pszichoszociális gettóban él, például szegregátumokban. Ezeken a helyeken a kitörés szinte lehetetlen – fogalmazott a szakember.
(Info Rádió – Infostart/ Youtube)
Kapcsolódó:
Mentőt hívtak egy tanulóhoz: Diákok terjesztettek kábítószert egy gödöllői iskolában (+videó)