Ha Orbán börtönbe akarja rakni Matolcsyt, megteszi.
Meglepő részleteket osztott meg az MNB sikkasztási botrányáról a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke
Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi alelnöke azt nyilatkozta, hogy ha Orbán Viktor el akarja vitetni Matolcsy Györgyöt, akkor bizony el is fogják vinni a volt jegybankelnököt az MNB történelmi méretű sikkasztási ügye miatt.
Amennyiben ez nem történik meg, úgy két év múlva is csak nyomozni fognak – mondta a jegybank volt alelnöke, aki szerint Matolcsy György az alapítvány vonatkozásában védekezhet azzal, hogy semmiről sem tudott. Mint mondta, ő is csodálkozott rajta, mi történt, amikor olvasta a híreket.
Kapcsolódó: Ez a hallgatási pénz? Mesés osztalékot fizethetnek Mészáros Lőrincék a Matolcsy-klánnak
A rendőrség nyomoz
Mint ismert, a nyomozás jelenleg is tart az MNB Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványának és az alapítványi vagyon kezelésére létrehozott Optima Befektetési Zrt. ügyében. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése megállapította, hogy százmilliárdok váltak köddé, hatalmas kár keletkezett. A kecskeméti Neumann János Egyetem 127,5 milliárdja is veszélybe került, amely összeg szintén részét képezte az MNB-befektetéseknek. Úgy tudni, ennek a pénznek egy jelentős része Matolcsy György fiának – Matolcsy Ádámnak – a baráti köréhez került.
A rendőrségi nyomozásról bővebb részleteket egyelőre nem lehet tudni. Matolcsy György az ÁSZ-jelentéssel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az „iratellenes és nélkülözi a tényeket”.
„Nekem volt egy nagyszerű MNB-s perem is, amit meg is nyertem, mert azt mondtam 2015-ben, hogy ezt bizony elkonfiskálták,
magyarul ellopták az adófizetőktől, ami valóban így történt”
– idézte fel Király Júlia a szeretlekmagyarorszag.hu-nak adott interjújában, megjegyezve, „ez már az első pillanatban az adófizetői pénz lenyúlása volt”.
Matolcsy átírta az alapító okiratot
Felvetették, hogy a jegybanknak a Pénzügyminisztérium, így a magyar állam a százszázalékos tulajdonosa, ezért minden nyereséget be is kellene fizetni a költségvetésbe (!), mint a „normális országokban”. Ezzel kapcsolatban arról érdeklődtek, hogy ez „csak” egy szimpla etikai kérdés-e, vagy pedig büntetőjogi következményekkel is számolni kell.
„Büntetőjogilag nem, mert Matolcsy György, mielőtt belépett a Magyar Nemzeti Bankba,
átírta annak az alapító okiratát, miszerint a Nemzeti Bank nyereségének felosztásáról az igazgatóság dönt.
Addig a részvényesi közgyűlés, azaz egy személyben a pénzügyminiszter döntött”
– mutatott rá az MNB volt alelnöke. Hozzátette, így ez egy „teljesen szabályos, törvényes akció volt”, amely önmagában nem szankcionálható büntetőjogilag.
„Tehát amit Matolcsy György csinált, azt jogszerűen csinálta, az más kérdés, hogy az ehhez szükséges törvénymódosításban neki is szerepe volt”
– mondta.
A forintnak is árthat az MNB-botrány
Arra a felvetésre is reagált, hogy mennyiben árthat a forint árfolyamának, ha ilyen hírek terjednek el Magyarországról.
„Az a nagy kérdés, hogy miért pont most derült ki. Nyilván erről eddig is tudtak a befektetők, tudott mindenki, és eddig sem ártott a forint stabilitásának. Tulajdonképpen még a Nemzeti Bank jó hírének sem. De a jegybankot megítélni inkább a gazdaságpolitikájáról szokás. Az, amit csináltak az alapítványok körül,
az valóban kimerítheti a Btk.-t is, de nem ez a legkártékonyabb része az ügynek.
Ez a leglátványosabb, az újságolvasókat legjobban érdeklő dolog, de a Matolcsy-hagyatéknak ez egy »töredéke«. Matolcsy György hagyatékának a kártékony része az, ami pusztítást a Nemzeti Bankban mint monetáris hatóságban végzett”
– részletezte.
Ha úgy akarja, Orbán elviszi Matolcsy Györgyöt
Mint kifejtette, Varga Mihály nem engedhette meg, hogy később ez a fejére hulljon, és a Nemzeti Bankban mindenki tudta, hogy mi a helyzet, tehát – mondta – Vargát az első nap figyelmeztethették, hogy azonnal lépni kell. És ebben jó partnerre talált a nemzetgazdasági miniszterben, Nagy Mártonban, aki a jegybank alelnöke volt, de nem írt alá semmilyen alapítványi papírt, ő arra nagyon vigyázott. Ilyen értelemben ő most a jó oldalon van – tette hozzá.
Király Júlia válaszolt arra a kérdésre is, hogy az ügy elvezethet-e ténylegesen Matolcsy Györgyig.
„Az, akihez egyértelműen elvezethet, Csizmadia Norbert, aki egyszerre volt az alapítvány kuratóriumának, meg a Neumann Egyetem kuratóriumának is a vezetője, tehát
ő tényleg a gondatlan gazdálkodás Btk.-t súroló lépéseit tehette meg”
– jelezte.
„Az más kérdés, hogy
ha el akarja vitetni Orbán, akkor elviszik.
Ha viszont nem akarja, akkor még két év múlva is csak nyomoznak majd”
– tette hozzá Matolcsy felelősségével kapcsolatban.
Kapcsolódó: